Morderstwo w czerni i bieli

W połowie lat 80. Richard Crenna po raz pierwszy wcielił się w postać detektywa Franka Janka. Miniserial Podwójne ujęcie spotkał się z ciepłym przyjęciem widzów, nic dziwnego, że doczekał się dwóch kontynuacji. Tą ostatnią jest właśnie Morderstwo w czerni i bieli, dość schematyczny telewizyjny kryminał w starym stylu.

W nowojorskim Central Parku zostaje znalezione ciało czarnoskórego komisarza policji. Sprawa trafia się Jankowi (Richard Crenna Żar ciała) i jego nowemu partnerowi, Regeri (Ken Walsh), który nie ukrywa swojej niechęci wobec zmarłego. Swoje wnosi do sprawy była żona zmarłego, Margo (Diahann Carroll), a związek z morderstwem może mieć też zamordowany kilka godzin wcześniej lekarz.

Niby brzmi to ciekawie, ale akcja rozwija się powoli, a bohaterowie nigdzie się nie spieszą. Nie zawsze też wyciągają logiczne wnioski z tropów, na które natrafiają. Nieźle wypadają aktorzy, zwłaszcza Crenna i Carroll, ale nie mają wiele do zagrania. To wina scenariusza, który nie pozwala na fajerwerki, operując dość standardowymi scenami i dialogami, które miłośnicy gatunku widzieli już zapewne nie jeden raz.

Morderstwo w czerni i bieli sprawia wrażenie godzinnego odcinka przeciętnego serialu kryminalnego, który ktoś postanowił rozciągnąć do stu minut. Niby jest intrygujące, ale nie potrafi wciągnąć. W efekcie dość szybko seansowi zaczyna towarzyszyć nuda. To ona powoduje, że film został zapomniany. Nie ma swojego zwiastuna, nie ma kadrów w internecie, recenzji, opinii, dyskusji. Nie ma nic…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz telewizyjne kryminały
– Interesuje cię aktorska kariera Crenny

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz zawiłej i emocjonującej fabuły

Michał Zacharzewski

Morderstwo w czerni i bieli, Murder in Black and White, 1990, reż. Robert Iscove, wyst. Richard Crenna, Diahann Carroll, Cliff Gorman, Philip Bosco, Sam Coppola, Caroline Kava, James McDaniel, Kenneth Welsh, Keith David, Paul Sparer, Ellen Foley, Richard Hamilton, Arch Johnson

Ocena: 3,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.