Dynastia Miziołków – Joanna Olech

Zaczęło się od Świata Młodych. To właśnie tam – jeszcze w 1993 roku – ukazały się drukiem pierwsze odcinki Dynastii Miziołków. Spodobały się na tyle, że doczekały się wersji książkowej, nagrody imienia Kornela Makuszyńskiego, wreszcie tytułu Dziecięcego Bestsellera Roku. Choć tak po prawdzie to dorośli odnajdą w tej historii sporo ze swojego dzieciństwa.

Czym jest książka? Rodzajem ilustrowanego pamiętnika. Śledzimy codzienne wpisy odnotowujące losy niejakiego Miziołka, jego rodziców – Mamiszona i Papiszona, wreszcie młodszego rodzeństwa, czyli Kaszydła i Małego Potwora. To bardzo normalna rodzina. Papiszon non stop pracuje i właściwie nie bardzo ma czas na zabawy. Roztrzepany Mamiszon próbuje królować w kuchni, z bardzo marnymi rezultatami, zaś Kaszydło i Mały Potwór głównie dokazują…

Przygody bohaterowie mają różne. Szkolne i pozaszkolne, rodzinne i sąsiedzkie. Dramatem bywa tu przyjazd dalekiej rodziny, ale i klasówka czy jakaś drobna domowa awaria. Większość wpisów ma charakter mocno humorystyczny, chociaż nie zawsze się kleją. Czasami chciałoby się, by wydarzenia z jednego dnia znalazły swoje odbicie w kolejnych, a tak się nie dzieje. Zupełnie jakby bohaterowie zapominali o swoich przeżyciach, sukcesach i porażkach.

Książka pochodzi z lat 90, co ma swoje konsekwencje. Nie ma w niej telefonów komórkowych i internetu, setek kanałów telewizyjnych i hulajnóg elektrycznych. Także język używany przez bohaterów jest niedzisiejszy. Stąd Dynastia Miziołków bardziej spodoba się rodzicom niż dzieciom. Dla tych pierwszych będzie cudowną podróżą w czasy dzieciństwa, dla tych drugich opowieścią o paru dziwolągach. W dodatku lekturą obowiązkową w czwartej klasie…

Joel

Dynastia Miziołków
Autorka: Joanna Olech
Wydawnictwo: Literatura

Polub nas na Facebooku i Twitterze.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.