Gaelic dla początkujących

Półgodzinny reportaż telewizji Arte – Gaelic dla początkujących – zabiera widzów na niewielką wysepkę Inis Meáin położoną na archipelagu Aran nieopodal Irlandii. To właśnie w tym miejscu kilkudziesięciu nastolatków uczy się języka gaelickiego. Spędzają tu rok szkolny, mieszkają u lokalsów, rozsmakowują w samodzielności. Stypendium w wysokości 5000 euro funduje im jedna z fundacji.

Język gaelicki wywodzi się z języka staroirlandzkiego i jest już niemal zapomniany. Szacuje się, że mówi nim dziś może 2% mieszkańców Irlandii, w tym właśnie mieszkańcy Aranów. Są jednak ludzie, którym zależy, by się uchował. Należy do nich dwunastoletnia Saoirse z Dublina, główna bohaterka reportażu. Dziewczyna zdecydowała się na blisko rok porzucić domowe pielesze, pożegnać koleżanki i koła zainteresowań, by wyjechać na Aran i przeżyć przygodę życia. Poznać język, nauczyć się futbolu gaelickiego, odkryć irlandzkie tradycje. No i wykąpać się w morzu w październiku.

Dla przeciętnego nastolatka Inis Meáin to zapadła dziura. Siedemdziesiąt lat temu nie było tu bieżącej wody i prądu, nie docierał tu prom. Od tego czasu sporo się zmieniło, ale do jedynej szkoły – takiej na czterdzieści osób – wciąż trzeba chodzić piechotą. Sklep jest tylko jeden i oferuje podstawowe produkty. Bardziej skomplikowane trzeba zawczasu zamówić i czekać, aż przypłyną. Na wyspie nie mechanika (samochody wysyła się promem na „kontynent”) i nie ma szpitala, jest za to pogoda. Wietrzna i zimna.

Inis Meáin przez lata pustoszało. Ludzie uciekali z archipelagu, przenosili się do miast. Dzięki szkole trend powoli się odwraca. Dbają o to sami mieszkańcy, którzy odkupują porzucone domy, remontują je i ponownie wystawiają na sprzedaż. Od paru lat na wyspie działa szerokopasmowy internet, jest też biuro otwarte dla wszystkich. Saoirse z Gaelic dla początkujących niewiele z niego skorzysta. Na rok porzuciła swoje dotychczasowe życie, by nauczyć się języka przodków. Wie, że musi wykorzystać tę szansę. O miejsce na Inis Meáin zabiegają przecież setki młodych ludzi…

Zobacz, jeśli:
– Ciekawi cię Irlandia
– Chętnie podglądasz życie zwykłych ludzi

Odpuść sobie, jeśli:
– Dziwi cię, że ktoś chce się uczyć tak starych i niepopularnych języków
– Chłodne, szare wyspy odpychają cię

Michał Zacharzewski

Gaelic dla początkujących, Irish for Beginners, 2021, reż. Simone de Dettelbacher

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.