Akcja na Morzu Północnym

Kiedy Roger Moore miał już dość roli Jamesa Bonda i zaczął obawiać się zaszufladkowania, ktoś podsunął mu scenariusz Akcja na Morzu Północnym. Aktor długo się nie zastanawiał. Zdecydował się przyjąć tę propozycję i zagrać niezbyt przystojnego, ekscentrycznego miłośnika kotów, którego atutem nie jest urok osobisty, a niebywała inteligencja.

Gdzieś na Morzu Północnym grupka dziennikarzy wchodzi na pokład statku Esther. Mają odwiedzić platformę wiertniczą Jennifer, porozmawiać z pracującymi na niej robotnikami, przygotować teksty o współczesnych, całkowicie bezpiecznych dla środowiska metodach wydobycia ropy naftowej. Panowie okazują się jednak terrorystami. Szybko przejmują kontrolę nad platformą i kontaktują się z brytyjskim rządem, prosząc o skromny datek w wysokości 25 milionów dolarów. Dowodzący nimi Kramer (Anthony Perkins) twierdzi, że nie cofnie się przed niczym.

Premier rozważa zapłacenie okupu, jednak ostatecznie decyduje się zatrudnić antyterrorystę i speca od bezpieczeństwa, niejakiego ffolkesa (Roger MooreSpice World). Mężczyzna opracowuje skomplikowany plan, który ma mu pozwolić przedostać się na platformę i zaprowadzić na niej porządek. Nie będzie to jednak zadanie łatwe…

Akcja na Morzu Północnym jest typowym filmem końca lat siedemdziesiątych. A więc bardzo solidnym, ale stosunkowo powolnym, zupełnie innym niż współczesne widowiska tego typu. Bohaterowie spędzają tu sporo czasu na rozmawianiu, częściej też chodzą niż biegają i jakimś dziwnym trafem wcale się nie spieszą. Trzeba się więc przyzwyczaić do tego tempa i tego sposobu opowiadania. Innej opcji nie ma.

Mimo dobrej obsady Akcja na Morzu Północnym nie odniosła spodziewanego sukcesu. Twórcy kilkukrotnie zmieniali później jej tytuł, by w ten sposób sprzedać ją na kolejnych rynkach i pokryć koszty produkcji. Szkoda, bo obraz nie jest wcale taki zły. Ma swój styl i chwilami bawi pomysłami scenarzystów.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz stare filmy akcji
– Kochasz Rogera Moore’a i koty

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz terrorystów
– Masz uczulenie na pisanie nazwisk małą literą

Michał Zacharzewski

Akcja na Morzu Północnym, North Sea Hijack, Assault Force, ffolkes, 1979, reż. Andrew V. McLaglen, wyst. Jeremy Clyde, David Wood, David Hedison, Michael Parks, Anthony Perkins, James Mason, Roger Moore, Lea Brodie, Anthony Pullen Shaw, Jennifer Hilary

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.