Jurassic Web (serial)

Nie, ten serial nie ma nic wspólnego z dinozaurami. To zestaw siedmiu kilkuminutowych dokumentów opowiadających historię mediów społecznościowych. Ale nie tych współczesnych, nie Facebooków, Twitterów, TikToków i Instagramów. Jurassic Web skupia się bowiem na prehistorii, na latach sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, kiedy nikt o współczesnym internecie nawet nie marzył.

Zaczyna się dawno, bo w czasach, gdy ludzie nie mieli komputerów. Mieli za to telefony stacjonarne, z których zazwyczaj korzystali zgodnie z przeznaczeniem. Ale grupka młodych ludzi ze Stanów Zjednoczonych nauczyła się wykonywać darmowe połączenia. Za pomocą starannie dobranych dźwięków obchodzić marne zabezpieczenia firm telefonicznych i rozmawiać do upęku. Znaleźli nawet sposób na prowadzenie rozmów konferencyjnych, w których uczestniczyć mogło wiele osób jednocześnie. Tak narodziła się pierwsza sieć społecznościowa.

Kolejne odcinki odsłaniają nowe mody i tajemnice. Choćby przypominają czasy zinów, niewielkich, drukowanych po domach czasopism fanowskich, które rozsyłano do subskrybentów. Funkcjonowały poza głównym obiegiem prasowym i każdy mógł uczestniczyć w ich powstawaniu. Jurassic Web opowiada również o zaprzęganiu wielkich maszyn do odgrywania prostych utworów i prototypie internetowej Wikipedii, czyli darmowej encyklopedii dostępnej z terminali rozstawionych na ulicach. We Francji z kolei w latach osiemdziesiątych zaistniał Minitel, poprzednik sieci www, do którego było podłączonych półtora miliona terminali.

Serial w telegraficznym skrócie opowiada o tamtych czasach. Pokazuje nagrania archiwalne, proponuje wywiady z ludźmi zaangażowanymi w dawne sieci społecznościowe, analizuje zmiany zachodzące w technologii. Dla widzów, którzy interesują się przeszłością szeroko rozumianego IT, Jurassic Web to ciekawa propozycja. Wielu osobom, zwłaszcza młodym, pokaże zjawiska, o których dotąd nie słyszeli.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz produkcje dokumentalne
– Interesujesz się historią IT

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na dinozaury

Michał Zacharzewski

Jurassic Web, 2020, reż. Chris Eley

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.