Powrót do przyszłości 3

Trzecia i ostatnia część Powrotu do przyszłości została nakręcona zaraz po drugiej. Na sam pomysł przenosin w czasy Dzikiego Zachodu wpadł Michael J. Fox. Zafascynowany westernami, zaproponował wyprawę w przeszłość Zemeckisowi, który od razu zapalił się do tego pomysłu. Ba, pomógł też zaprojektować miasteczko, w którym dzieje się akcja filmu. Ekipa zbudowała je później od zera, zamiast skorzystać z jednego z „gotowych” osad znajdujących się w magazynach wytwórni Universal.

Przebywający w czasach młodości swoich rodziców Marty (Michael J. Fox) otrzymuje list od Doca (Christopher Lloyd). Okazuje się, że wynalazca przypadkowo utknął w latach osiemdziesiątych XIX wieku, ale ma się dobrze i nie potrzebuje pomocy. Kiedy jednak główny bohater odnajduje grób swojego przyjaciela, postanawia odnaleźć go w przeszłości. Tak trafia na Dziki Zachód, do świata, którego kompletnie nie rozumie. No bo jak ma rozumieć, skoro pochodzi z lat osiemdziesiątych?

Historia może wydawać się zakręcona, lecz twórcy podczas seansu wyjaśniają wszystkie jej zawiłości i w przekonujący sposób łączą western, komedię oraz kino przygodowe z elementami science fiction. Trudno więc powiedzieć, dlaczego film nie odniósł spodziewanego sukcesu i sprzedał się słabiej niż część druga. Być może zadecydowały o tym mieszane opinie o Powrocie do przyszłości 2. A może to właśnie Dziki Zachód zniechęcił widzów? W 1990 roku westerny uchodziły za martwy gatunek, próby jego ożywienia z reguły nie wypalały. Eastwood nie nakręcił jeszcze Bez przebaczenia, a Costner dopiero co pokazał Tańczącego z wilkami.

Intrygujące wydaje się to, jak inna jest część druga od trzeciej, moim zdaniem nieco lepszej. „Trójka” ma moim zdaniem ciekawsze, bardziej złożone postacie i jednocześnie bardziej dopracowaną fabułę. Nie zaskakuje też dziwacznymi wynalazkami, zamiast tego skutecznie odtwarza klimat filmowego Dzikiego Zachodu. Twórcy Powrotu do przyszłości 3 ciągną ją w zupełnie inną stronę niż „dwójkę”, jakby chcieli się przekonać, co tak naprawdę kręciło w „jedynce” widzów. Wielka szkoda, że ta wiedza do niczego im się nie przydała. Część czwarta nie powstała i zapewne nigdy już nie powstanie…

Zobacz, jeśli:
– Kochasz tę serię
– Lubisz westerny

Odpuść sobie, jeśli:
– Podobała ci się część druga
– Nie lubisz podróży w czasie

Michał Zacharzewski

Powrót do przyszłości 3, Back to the Future Part III, 1990, reż. Robert Zemeckis, wyst. Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Elisabeth Shue, Mary Steenburgen, Lea Thompson, Thomas F. Wilson, Matt Clark, James Tolkan, Richard Dysart, Sean Sullivan, Pat Buttram, Harry Carey Jr., Dub Taylor, Jeffrey Weissman, Marc McClure, Wendie Jo Sperber, J.J. Cohen, Dean Cundey, Ricky Dean Logan, Flea, Burton Gilliam, Frank Beard, Billy Gibbons, Dusty Hill

Ocena: 7,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Powrót do przyszłości 3

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.