Mój brat niedźwiedź

Mój brat niedźwiedź to 44 kinowa animacja w dorobku wytwórni Disneya. Zrealizowano ją w studio animacji tradycyjnej na Florydzie, które zresztą zamknięto zaraz po premierze. Wszystko przez technologie komputerowe, w których widziano wówczas przyszłość branży. I rzeczywiście okazały się jej przyszłością, choć mnie wciąż żal tradycyjnych, ręcznie rysowanych kreskówek…

Przenosimy się kilka tysięcy lat w przeszłość, kiedy dzikie amerykańskie plemiona koczownicze polowały na zwierzęta żyjące w gęstych lasach. Kenai też chciał polować, choć niedoceniany przez bliskich, strasznie się irytował. Krnąbrny i zadufany w sobie chłopak był przekonany, że totem niedźwiedzia, który otrzymał od starszyzny, jest formą żartu. W końcu kiedyś miś ukradł mu kosz z rybami.

Kiedy podczas jednej z wypraw ginie jego brat, chłopak wyrusza tropem niedźwiedzicy i zabija ją. Za karę duchy lasu zsyłają na niego straszliwą karę. Zamieniają go w miśka. Rozumiejącego mowę zwierząt, ale niepotrafiącego dogadać się z ludźmi. Mój brat niedźwiedź to również piękna opowieść o przyjaźni z malutkim niedźwiadkiem Kodą, o konieczności odpokutowania za grzechy i o potrzebie zmiany naszego ludzkiego, bezwzględnego spojrzenia na przyrodę.

Nie da się jednocześnie ukryć, że to bajka w starym stylu. Nie tylko z uwagi na swoją formę, ale również sposób opowiadania i przemycone treści. Nieco dydaktyczne, trochę uproszczone, wiodące utartymi leśnymi ścieżkami. No bo nie ma tu nic, czego nie byłoby we wcześniejszych kreskówkach słynnego amerykańskiego studia. Dlatego twierdzę, że Mój brat niedźwiedź to film, z którego Walt Disney byłby dumny. W latach 50. ubiegłego wieku.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz urocze zwierzaczki
– Masz ochotę na klasyczną animację

Odpuść sobie, jeśli:
– Irytują cię ekologiczne wstawki, bo zwierzęta trzeba jeść i zabijać
– Nie cierpisz Phila Collinsa i jego piosenek

Michał Zacharzewski

Mój brat niedźwiedź, Brother Bear, 2003, reż. Aaron Blaise, Robert Walker

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.