Ghost Recon Alpha: Żołnierz przyszłości według Toma Clancy’ego

Oj, przydałby się nam taki oddział duchów. Elitarna jednostka działająca ponad prawem, której celem  byłoby likwidowanie największych zbrodniarzy wojennych na świecie. Niestety, póki co to fikcja, za którą odpowiadają Tom Clancy oraz twórcy komputerowej gry wojennej Ghost Recon. Nakręcony w 2012 roku krótkometrażowy film Ghost Recon Alpha: Żołnierz przyszłości według Toma Clancy’ego świetnie wprowadza w rozrywkę, ale bawi też jako oddzielne dzieło.

Obraz trwa nieco ponad dwadzieścia minut i opowiada o spotkaniu, na które stawiają się rosyjski generał i jego tajemniczy kontrahent. Starannie dobrane miejsce w jakiejś nie do końca czynnej fabryce, kupa ochroniarzy i sprzętu, najwyższe środki ostrożności. A jednak Ghost Recon wkracza do akcji i rozpoczyna swoją krwawą operację. Dzieje się sporo, bo i musi dziać się sporo. To nie jest dramat obyczajowy, a domowe kino akcji.

Za Ghost Recon Alpha: Żołnierz przyszłości według Toma Clancy’ego odpowiadali profesjonaliści dysponujący sporym budżetem, co czuć w niemal każdym kadrze. Widać nakłady finansowe, pomysł, umiejętną reżyserię. Byle jaki reżyser nie zadbałby o miarowe tempo, ciekawe ujęcia, napięcie budowane już od pierwszych scen. Nie stworzyłby klimatycznego miejsca i nie umieścił w nim pasujących do niego ludzi. Dość powiedzieć, że napisy końcowe ciągną się przez pięć minut, czyli blisko jedną czwartą czasu projekcji.

A zatem Ghost Recon Alpha: Żołnierz przyszłości według Toma Clancy’ego to zaskakująco dobra wojenna krótkometrażówka stanowiąca wprowadzenie do znanej gry wojennej. Została nieźle nakręcona i jest efektowna i wciągająca, choć oczywiście skupia się na strzelaniu. Szkoda, że częściej nie kręci się takich reklamówek. Wielkie koncerny dysponują odpowiednio dużymi budżetami, by nakręcić małe dzieła sztuki. Takie, które będzie oglądać się z zainteresowaniem, a nie przełączać na inny kanał po pięciu sekundach projekcji.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz krótkometrażówki
– Znasz serię gier Ghost Recon

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz filmów wojennych
– Jesteś rusofilem

Michał Zacharzewski

Ghost Recon Alpha: Żołnierz przyszłości według Toma Clancy’ego, Ghost Recon: Alpha, 2012, reż. François Alaux, Hervé de Crécy, wyst. Mark Ivanir, Karel Dobrý, Pavel Ledinsky, Erich Redman, Joplin Sibtain, Charlotte Rampling, Daniel Svoboda

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.