Dzień z życia szefa kuchni renomowanej restauracji

Krótkometrażowy film dokumentalny Dzień z życia szefa kuchni renomowanej restauracji, dostępny obecnie na kanale youtubowym About to Eat, pozwala nam przyjrzeć się z bliska pracownikom Jeju Noodle Bar. To koreańska restauracja z nowojorskiej dzielnicy Greenwich Village, wyróżniona prestiżową gwiazdką Michelina.

Szefem kuchni jest tu Jane Peang, która rozpoczyna pracę o 11 rano. Jako pierwsza pojawia się w restauracji i zaczyna krzątać się po kuchni. Sprawdza stan zapasów i wraz z kucharzami rozpoczyna przygotowywanie potraw. Przez pierwszych kilka godzin cała ekipa przygotowuje ryby, kluski, sosy. W menu znajduje się bowiem 30 różnych potraw składających się przeciętnie z 4-5 składników. Mięso trzeba pociąć i zamarynować, warzywa pociąć, wszystkie pojemniki ustawić we właściwych miejscach. Do tego przyjąć dostawy i odpowiednio je rozparcelować. Kiedy w restauracji zacznie się ruch, nie będzie czasu na tego typu prozaiczne czynności.

No właśnie, ruch. Lokal otwarty jest codziennie pomiędzy 17 a 22, a więc zaledwie pięć godzin. Dłużej nie dałoby rady – kucharze padliby ze zmęczenia. Zanim Jeju Noodle zostało wyróżnione gwiazdką, mogło w tym czasie liczyć na około 20 „stolików” dziennie i z tego się utrzymywało. Dziś trzeba obsłużyć nawet i dwieście stolików, co oznacza, że cała ekipa musi się uwijać. Nie ma miejsca na błędy czy niedoróbki, każda pomyłka to utrata czasu, którego zwyczajnie nie ma. Stąd w kuchni liczy się nie tylko dobry smak, ale i precyzja. Umiejętność szybkiego działania.

Zamknięcie lokalu nie oznacza końca pracy. Niewykorzystane produkty trzeba zabezpieczyć, a samą restaurację sprzątnąć. W Jane Peang może wyjść z pracy dopiero po północy, po trzynastu godzinach pracy na najwyższych obrotach. Mimo to uważa swoje zajęcie za satysfakcjonujące. Dzień z życia szefa kuchni renomowanej restauracji daje szansę zajrzenia na zaplecze lokalu nagrodzonego gwiazdką Michelina i pozwala docenić ciężką harówkę pracowników gastronomii.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz programy kulinarne
– Chętnie zobaczysz, jak wygląda restauracja od kuchni
– Kręci cię kuchnia koreańska

Odpuść sobie, jeśli:
– Unikasz dokumentów z YouTube’a

Michał Zacharzewski

Dzień z życia szefa kuchni renomowanej restauracji, Day In The Life of A Michelin Star Chef, 2021, reż. Alvin Zhou

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.