Motylem jestem, czyli romans 40-latka

Sukces telewizyjnego Czterdziestolatka był tak wielki, że w połowie lat 70. zapadła decyzja o nakręceniu filmu kinowego. Scenarzyści Jerzy Gruza i Krzysztof Teodor Toeplitz postanowili opowiedzieć o romansie głównego bohatera. To historia, której nie było w serialu, i… w sumie zasłużenie. Nie jest ani zabawna, ani ciekawa, zaś materiału z trudem starczyłoby na odcinek.

W Motylem jestem, czyli romans 40-latka inżynier Karwowski (Andrzej Kopiczyński) zostaje nominowany do nagrody człowieka miesiąca. Wiąże się to z występem w programie telewizyjnym, podczas którego kandydaci prezentują się publiczności, ta zaś w telefonicznym głosowaniu wybiera swojego faworyta. Realizator całego przedsięwzięcia (Wojciech Pszoniak) potrzebuje wyrazistych, niebanalnych ludzi, dlatego radzi Karwowskiemu wystąpić… z pacynką imieniem Wacek.

Udział w programie to ważny, choć oczywiście niejedyny wątek filmu. Oto bowiem na planie programu bohater poznaje piękną piosenkarkę Irenę Orską (Irena Jarocka) i spędza z nią wieczór w nocnym lokalu. Jej menedżer proponuje mu wspólne występy, na co Karwowski ochoczo się zgadza. W efekcie coraz rzadziej pojawia się na budowie i coraz mniej czasu spędza w domu…

W Motylem jestem, czyli romans 40-latka rodzina Karwowskiego schodzi na drugi czy nawet trzeci plan. Bohater przeżywa fascynację Orską, co sprowadza się do kilku wyjątkowo długich przejażdżek jej nowym Porsche oraz nudnawych spacerów boso po lesie. Pełnią one rolę zapychacza fabularnego, podobnie zresztą jak i zrealizowane w teledyskowej formie piosenki wokalistki. Brakuje tu serialowego humoru, a dowcipasy w stylu krążącego po ekranie homoseksualnego aktora w przebraniu motyla (Bohdan Łazuka) dziś już w ogóle nie śmieszą. Nawet kobieta pracująca nieszczególnie swoim wykładem bawi.

Serial miał jeszcze kilka zalet, których nie ma Motylem jestem, czyli romans 40-latka. Pokazywał dawną Warszawę (tu dostajemy wyłącznie okolice dworca) i w niegłupi sposób przyglądał się ówczesnym polskim rodzinom (tu reakcji na romans na dobrą sprawę brak). Film obnaża psychologiczną miałkość serii i brak jakichkolwiek wniosków. Całość można w efekcie skwitować prostym – i co z tego?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz Czterdziestolatka

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz, że nie będzie to płytka bajeczka
– Masz ochotę się pośmiać
– Chcesz zobaczyć sporo ujęć dawnej Warszawy

Michał Zacharzewski

Motylem jestem czyli romans 40-latka, 1976, reż. Jerzy Gruza, wyst. Andrzej Kopiczyński, Anna Seniuk, Irena Jarocka, Grażyna Woźniak, Irena Kownas, Mariusz Gorczyński, Joanna Sienkiewicz, Agnieszka Fitkau-Perepeczko, Wojciech Skibiński, Jerzy Karaszkiewicz, Jadwiga Kuryluk, Saturnin Żórawski, Andrzej Piszczatowski, Janusz Paluszkiewicz, Katarzyna Łaniewska, Roman Kłosowski, Janusz Kłosiński, Piotr Kąkolewski, Wojciech Pszoniak, Bożena Dykiel, Zofia Czerwińska, Aleksander Fogiel, Bohdan Łazuka, Leonard Pietraszak, Irena Kwiatkowska, Jan Himilsbach, Stefan Friedmann, Juliusz Lubicz-Lisowski, Bogdan Łysakowski, Joanna Walter

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.