Dolomity: Pasja alpinizmu

Przyzwyczaiłem się, że filmy górskie opowiadają o górach przez duże G. Innymi słowy, jeśli nie są to Himalaje, to prawdopodobnie nie są to góry i nie warto się nimi zajmować. A to oczywiście bzdura! Dokument telewizji Arte.tv Dolomity: Pasja alpinizmu zwraca uwagę na pasmo ciągnące się w północno-wschodniej części Włoch. Ich najwyższym szczytem jest Marmolada – Punta Penia (3342 m. n.p.m.), a miejsc do wspinania się jest multum.

Twórcy filmu ze szczególną uwagą przyglądają się Orłom z San Martino. To grupka niemłodych już ludzi z ośrodka San Martino di Castrozza, którzy od ponad stu lat opiekują się górami i wyruszającymi w nie turystami. Poznajemy dwóch z nich. To najstarszy i najbardziej doświadczony Rocco i młodziutki Livio, który wciąż jeszcze przechodzi szkolenie i zalicza kolejne górskie egzaminy, by zasłużyć sobie na miejsce wśród Orłów.

Czym się zajmują? Wyznaczaniem nowych szlaków wspinaczkowych, sprawdzaniem zabezpieczeń, wwiercaniem nowych haków. Także oprowadzaniem turystów po górach, uczeniem ich bezpiecznego wspinania się, odkrywaniem przed nimi piękna gór. Bo Dolomity są naprawdę zjawiskowe. Skaliste szczyty z filmu Dolomity: Pasja alpinizmu zapewniają niesamowite widoki. Przypominają, jak piękna potrafi być natura.

To nieskomplikowany dokument. Nie przynosi żadnych sensacyjnych informacji i w żaden sposób nie zaskakuje widza. Nie zasypuje go też kilogramami danych ani nie oferuje rozmów ze znanymi osobistościami. Umożliwia za to spędzenie pół godziny w pięknych okolicznościach przyrody, w towarzystwie ludzi, dla których góry są pasją. I którzy nigdzie się nie spieszą… chyba że pod górę, by jak najszybciej dostać się na szczyt.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz Dolomity
– Chętnie się wspinasz
– Cenisz dokumenty przyrodnicze

Odpuść sobie, jeśli:
– Dla ciebie góry zaczynają się od 8000 metrów
– Nie interesują cię filmy o wspinaniu się. Nic a nic

Michał Zacharzewski

Dolomity: Pasja alpinizmu, Dolomiten: Die Bergführer von San Martino, 2021, reż. Alexandro Cassigoli

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.