Droga przez Amerykę

Amerykę znamy z filmów. Bezbłędnie kojarzymy jej najbardziej znane krajobrazy, bezkresne, malownicze przestrzenie, wolność utożsamianą z motocyklem. Dokument Droga przez Amerykę z 2008 roku tylko utwierdza w tym przekonaniu. To obraz, który pozwala przez blisko pół godziny poprzyglądać się grupce polskich harleyowców od lat mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

Niektórzy są tam od kilku lat, inni od dwudziestu kilku. Pracują w różnych zawodach, różnie też zarabiają. Trzymają się jednak razem, bo łączy ich wspólna pasja – miłość do ciężkich motocykli. Wspólnie przemierzają też kraj. Chcą zobaczyć najciekawsze miejsca, zahaczyć o Monument Valley i Las Vegas. Być razem pod polską flagą. Dokumentaliści Elżbieta Rutkowska i Krzysztof Ligęzowski jedynie towarzyszą im w tej wyprawie.

Droga przez Amerykę to oczywiście seria pięknych krajobrazów i miejsc znanych z hollywoodzkich filmów, ale nie tylko. To również opowieść o wielkiej wyprawie, która rozpoczyna się od wypadku i wypadkiem też się kończy. No i obraz samego środowiska harleyowego, ludzi niezwykle barwnych, noszących niezwykłe niekiedy stroje, ale też serdecznych, ciepłych i zgranych. Kochających wolność, jaką dają motocykle. I to pomimo licznych niewygód, z których sięgające 40 stopni temperatury są jedną z najbardziej oczywistych.

Film jest wreszcie portretem Polaków mieszkających na obczyźnie, dla których ojczysty kraj wciąż jest ważny. Opowiadają więc o swojej przeszłości, o marzeniach, o życiowych planach. Ogląda się tę historię bardzo przyjemnie, zwłaszcza jeśli lubi się Amerykę lub motocykle. Szkoda tylko, że całość sprawia wrażenie pobieżnej relacji z sympatycznej wycieczki. Trochę tu wszystkiego za mało na dobry dokument, czy to podróżny, czy z tych „o ludziach”.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz motocykle
– Lubisz Amerykę
– Interesują cię losy tamtejszej Polonii

Odpuść sobie, jeśli:
– Lubisz, gdy dokumentalista wgryza się w temat.

Michał Zacharzewski

Droga przez Amerykę, 2008, reż. Elżbieta Rutkowska, Krzysztof Ligęzowski

Ocena: 4,5/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.