
Mechaniczna pomarańcza Stanleya Kubricka z 1971 roku uchodzi dziś za jedno z arcydzieł kina. Wybitna była też powieść, na bazie której powstała. Anthony Burgess pokusił się o eksperyment lingwistyczny. Za pomocą stworzonego przez siebie slangu, zawierającego wiele zapożyczeń z języka rosyjskiego, opisał historię młodego chłopaka, który dołącza do lubującego się w okrucieństwach gangu.
Akcja filmu również dzieje się w nieokreślonym czasie w Wielkiej Brytanii. Alex (Malcolm McDowell – Ludzie-koty, Gorący temat) pochodzi z dobrego domu i wydaje się dobrze ułożonym nastolatkiem. Tyle że nocami wymyka się na miasto, przesiaduje z kumplami w barze mlecznym Korova, rozrabia. Chętnie uczestniczy w bójkach, napadach, gwałtach. Szybko staje się obiektem zainteresowania policji…
Mechaniczna pomarańcza stała się kultowa z wielu powodów, nie tylko za sprawą języka. Przede wszystkim dlatego, że nie jest to wyłącznie brutalna opowieść o jakimś łobuzie, a satyra społeczna, obraz totalitarnych rządów, wreszcie próba zmierzenia się z pytaniem, czy psychologia behawioralna jest tak naprawdę pożyteczna i potrzebna. Kubrick podkreśla, że chciał nakręcić film o wątpliwym odkupieniu, o wolnej woli i stosunkach panujących w społeczeństwie.
Spore wrażenie robi scenografia filmu, nowoczesny jak na początek lat siedemdziesiątych montaż, wreszcie sugestywność wielu scen, sposób, w jaki łączą się z muzyką. Dobre wrażenie robią również młodzi wówczas aktorzy. Początkowo mówiło się, że zagrają ich członkowie zespołu The Rolling Stones, a całość wyreżyseruje Ken Russell, ale ostatecznie padło na Kubricka. Także i Londyn, w którym oraz nakręcono i po którym dziś można wyruszyć na wycieczkę śladami bohaterów Mechanicznej pomarańczy. Najpierw jednak warto ją zobaczyć. To ważny film!
Zobacz, jeśli:
– Jeszcze nie znasz
– Cenisz dobre kino
Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz mocnych, niepokojących filmów
– Kino 50-letnie jest dla ciebie zbyt stare
Michał Zacharzewski
Mechaniczna pomarańcza, A Clockwork Orange, 1971, reż. Stanley Kubrick, wyst. Malcolm McDowell, Patrick Magee, Warren Clarke, Adrienne Corri, James Marcus, Anthony Sharp, Michael Bates, Paul Farrell, Aubery Morris, Carl Duering, Miriam Karlin
Ocena: 9/10
Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.