Głupcy z kosmosu

Głupcy z kosmosu to brytyjska komedia science-fiction z połowy lat 80. Nie została dobrze przyjęta przez tamtejszych krytyków i spotkała się z niewielkim zainteresowaniem widzów. Znacznie większą popularnością cieszyła się w krajach bloku wschodniego, w tym i w Polsce, gdzie z powodzeniem wyświetlana była w kinach. Z czasem poznali się na niej i sami Brytyjczycy. W niektórych kręgach film Mike’a Hodgesa uchodzi za kultowy!

Bernard, Sandra, Desmond i Julian są kosmitami. Niezbyt lotnymi, ale kosmitami. Poznajemy ich, gdy nudzą się na pokładzie statku zacumowanego przy jednej z kosmicznych stacji benzynowych. Ich zabawa kończy się tragicznie – przypadkowo zrywają cumy i doprowadzają do zderzenia jednostki z planetą zwaną Ziemią. A jaki los może spotkać garstkę idiotów z kosmosu na naszej planecie? Wiadomo: zostaną międzynarodowymi celebrytami.

Atutem Głupców z kosmosu jest charakterystyczny brytyjski humor oraz sporo żartów z klasyków kina. Chwilami można wręcz odnieść wrażenie, że film Hodgesa ociera się o rasową parodię. Z cała pewnością przeciera szlaki twórcom współczesnych animacji dla nieco starszych widzów. Scenarzyści pozwalają sobie bowiem na solidne absurdy, chętnie mrugają okiem do widza, mieszają różne gatunki. Satyrę mieszają ze slapstickiem, a także dowcipami rodem z brytyjskich pubów ze stand-upem. Dziwnym trafem pasują one do tej opowieści.

Trochę szkoda, że film nie jest tak znany jak Kosmiczne jaja. Telewizja rzadko go wznawia, a na płytach DVD nie jest w naszym kraju dostępny (nie mówiąc o rodzimych platformach VOD). Z drugiej strony wielu widzów solidnie się Głupcami z kosmosu rozczarowało – ten rodzaj humoru nie wszystkim pasuje. Ja proponuje osobiście przekonać się, czy kręcący nosami malkontenci mają rację. Wystarczy podejść do niego z dystansem, by naprawdę dobrze się bawić.

 Zobacz, jeśli:
– Lubisz durnawe brytyjskie komedie
– Kochasz Kosmiczne jaja

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz ambitnego kina i żartów na poziomie
– Pytanie „Are you male or female?” cię nie bawi

Michał Zacharzewski

Głupcy z kosmosu, Morons from Outer Space, 1985, reż. Mike Hodges, wyst. Griff Rhys Jones, Mel Smith, Joanne Pearce, Jimmy Nail, James B. Sikking, Paul Bown, Dinsdale Landen

Ocena: 7,5/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.