Uprowadzony – Lee Child

To drugi tom przygód Jacka Reachera, byłego żołnierza o posturze dwumetrowego drwala. Przygód tych facet ma już grubo ponad dwadzieścia tomów, do tego dwa filmy i w planach serial. Jest więc gościem, który odniósł sukces i o którym ludzie najwyraźniej lubią czytać. Jakie są tego powody? Cóż, Lee Child pisze sprawnie, wie, jak trzymać w napięciu i nie wymaga od czytelnika myślenia. Także w Uprowadzonym akcja toczy się wartko, choć to zupełnie inna historia niż ta przedstawiona w Poziomie śmierci.

Poprzedni tom był przede wszystkim kryminałem. Reacher prowadził śledztwo w sprawie śmierci bliskiej sobie osoby, stopniowo rozpracowując układy obowiązujące w miasteczku i nielegalną działalność pewnych ludzi. A wszystko dlatego, że popełnił błąd i pojawił się w nim na chwilę. Zatrzymał w barze. To pociągnęło za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji.

W Uprowadzonym też popełnia głupi błąd. Pomaga poruszającej się o kulach młodej kobiecie nieść świeżo wyprane żakiety i marynarki. Kto normalny tak robi? Ukarany za ten występek zostaje dość szybko. Chwilę później otacza ich kilkoro nieprzyjemnych typów z bronią, którzy ładują do ciężarówki i wywożą w nieznane. Przez resztę powieści Reacher próbuje wydostać się z rąk porywaczy. Obserwujemy też śledztwo, jakie FBI prowadzi w sprawie tego porwania, a także – tu lekki spoiler – poznajemy bliżej jedną z paramilitarnych grup mocno rozczarowanych działalnością amerykańskiego państwa.

Powieść czyta się nieźle, ale nie jest tak dobra jak Poziom śmierci. Za dużo tu niewiarygodnych i infantylnych pomysłów, za dużo wydarzeń, które donikąd nie prowadzą. Za mało zaś samego śledztwa i reacherowskiego kozakowania. Na szczęście przez całość płynie się niczym motorówka – szybko i sprawnie, do brzegu!

Joel

Uprowadzony (Umrzeć próbując)
Tytuł oryginału: Die Trying
Autor: Lee Child
Przekład: Paulina Braiter
Wydawnictwo: Albatros


Polub nas na Facebooku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.