Napad idealny

Historia Napadu idealnego jest niesamowita. Otóż… starsi widzowie z pewnością pamiętają serię duńskich komedii kryminalnych opowiadających o przygodach gangu Olsena. Cieszyła się ona w Skandynawii tak wielkim powodzeniem, że Szwedzi nakręcili jej remake – Jönssonligan – oraz siedem kolejnych filmów. W każdym z nich niejaki Jönsson wraz ze swoimi nieudolnymi pomagierami próbował obrabiać banki i instytucje finansowe. Było nie mniej zabawnie niż w oryginale.

Napad idealny to remake Jönssonligan, tyle że w znacznym stopniu pozbawiony humoru. Innymi słowy to klasyczny heist movie. Głównym bohaterem jest Jönsson, który na co dzień razem ze swoim wujem Ralfem kradnie drogie samochody. Kiedyś popełnia błąd, a raczej łakomi się na stojący na ulicy wóz należący do Wallentiny, szefowej dużej sieci kantorów. Razem z wozem kradnie jej laptop z poufnymi danymi. Kiedy siepacze Wallentiny odnajdują i zabijają Ralfa, Jönsson postanawia się na niej zemścić. Innymi słowy obrobić jej sejf.

W filmie pojawiają się elementy komediowe. Nie wszyscy członkowie ekipy Jönssona są całkowicie zdrowi na umyśle. Bawi zwłaszcza cierpiący na depresję Dynamit-Harry, który nie tylko wszystko bez przerwy wysadza, ale na dodatek jeszcze myśli o wysadzeniu siebie. Częściej jednak Napad idealny jest obrazem rozrywkowym, lekkim, ale nie durnawym. Dużo bliżej mu do Ocean’s 13 niż duńskich komedii o przygodach gangu Olsena.

Doceniam sprawną realizację, ciekawy pomysł na skok i efektowny finał. To do pewnego stopnia zasługa Polaka, Piotra Marciniaka, który jest współautorem scenariusza. Facet pochodzi z Kalisza, ale od lat mieszka w Szwecji. Uczy w Högskolan Dalarna w Falun i ma na koncie skrypty do kilku głośnych produkcji, m.in. serialu Inkognito i filmu Bekas. Napad idealny to dowód, że facet ma talent do kina gatunkowego. Podobnych brakuje w naszym kraju…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy o obrabianiu sejfów
– Pamiętasz gang Olsena

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz, że to zakręcona komedia…

Michał Zacharzewski

Napad idealny, Jönssonligan – Den perfekta stöten, 2015, reż. Alain Darborg, wyst. Niklas Falk, Simon J. Berger, Alexander Karim, Torkel Petersson, Susanne Thorson, Jens Hultén, Malin Levanon, Andrea Edward

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.