Jak koronawirus zniszczył Majorkę

Majorka. Niegdyś wyspa szczęśliwa, kraina nieustających wakacji, ziemia ekskluzywnych hoteli i modnych plaż, prawdziwa Mekka turystów. Dziś to jedno z tych miejsc, w których ludziom żyje się naprawdę ciężko. Opowiada o tym półgodzinny dokument Jak koronawirus zniszczył Majorkę, zrealizowany przez pracowników internetowej telewizji Arte.tv.

Przyczyny nieszczęścia nie zaskakują. W 2019 roku co trzeci mieszkaniec wyspy żył z turystyki. Pracował w hotelu bądź restauracji, zajmował się obsługą przyjezdnych, dostarczał im niezbędnych usług. W ubiegłym roku z powodu pandemii koronawirusa ruch turystyczny zamarł. Liczba turystów spadła o 80%. Ci, którzy przyjechali, wydawali mniej i zachowywali się też nieco inaczej. Ostrożniej. Mniej szalenie. W efekcie bezrobocie skoczyło z 9 do blisko 20 procent i wciąż rośnie. Ludzie tracą firmy, na które pracowali przez całe życie. Zamykają restauracje, sklepy z pamiątkami, kioski. Straty liczą również ci, którzy nie żyli z turystyki, na przykład pracownicy banków czy firm usługowych.

Nieves Massa Sastre samotnie wychowuje pięcioletnią córkę. Jeszcze niedawno ciężko pracowała na własny rachunek, a kiedy brakowało jej pieniędzy, to wspierał ją ojciec. Dostawała też alimenty od byłego męża. Dziś nie ma pracy (została zwolniona zaraz na początku pandemii), nie ma też alimentów, bo jej ex również jest bezrobotny. Ojciec z kolei zmarł. Nieves jako osoba prowadząca własną działalność gospodarczą nie mogła liczyć na pomoc rządu. W rezultacie zaczęła wyprzedawać wszystko, co miała w domu. Teraz został jej już tylko stary monitor, za który lombard oferuje marne sześć euro.

Gabriel Moreno Valls pracował na budowach, ale te stanęły. Próbował znaleźć pracę w innej branży, ale o jedno miejsce ubiega się nawet kilkudziesięciu chętnych. Kiedy przestał płacić czynsz, wylądował wraz z rodziną na ulicy. Teraz mieszka – nielegalnie – w lokalu zamkniętego oddziału banku. Ma prowizoryczną kuchnię, prąd kradnie, pierze w wodzie, którą przynosi z odległej studni. W tych warunkach wychowuje wraz z żoną trójkę małych dzieci, które nie chodzą do przedszkola, bo te są zamknięte. Gdyby nie pomoc organizacji charytatywnej zapewniającej pożywienie, Gabriel nie dałby rady.

Lecz i organizacja charytatywna my problemy. Od początku pandemii ilość potrzebujących znacznie wzrosła. Bywają dni, w których zgłasza się kilkadziesiąt nowych osób. A chętnych do pomocy brakuje. Środki pomocowe nie płyną już tak szeroką rzeką jak kiedyś. I wszystko wskazuje na to, że rok 2021 nie będzie wiele lepszy. Czy ci ludzie to przetrwają? Jak koronawirus zniszczył Majorkę nie udziela odpowiedzi na to pytanie. To jedno z tych pytań, na której nikt nie zna odpowiedzi.

Zobacz, jeśli:
– Znasz Majorkę
– Interesujesz się sytuacją na świecie
– Jesteś empatyczny

Odpuść sobie, jeśli:
– Uważasz takie historie za propagandę, bo biedni są tylko Polacy

Michał Zacharzewski

Jak koronawirus zniszczył Majorkę,
Arm auf Mallorca: Urlaubsinsel in Corona-Not, 2021, reż. Ralf Wilham

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.  

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.