Zabić Hitlera! Diabelskie szczęście zbrodniarza

Niespełna godzinny dokument Zabić Hitlera! Diabelskie szczęście zbrodniarza opowiada o kilku zamachach na życie Adolfa Hitlera, do jakich doszło w czasie II wojny światowej. Zamach nieudanych nie z winy samych zamachowców – stąd zresztą nieco infantylny podtytuł tej produkcji sugerujący, że diabeł musiał trzymać za fuehrera kciuki. W rzeczywistości prób zabicia Hitlera było około trzydziestu i żadna nie zakończyła się sukcesem. Hitler zginął z własnej ręki. Popełnił samobójstwie w bunkrze w oblężonym Berlinie.

Pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku cieszył się jeszcze wielką popularnością. Blisko 90% Niemców uważało jego politykę za właściwą. Byli jednak i tacy, którzy uznali go za niebezpiecznego szaleńca. Tuż po wybuchu wojny Johann Georg Elser skonstruował bombę, którą następnie umieścił w mównicy w restauracji Bürgerbräukeller, gdzie Hitler miał wygłosić przemówienie. I wygłosił, ale nieoczekiwanie skończył wcześniej niż zazwyczaj i pospiesznie opuścił lokal (jak się okazało, jego samolot z powodu pogarszającej się pogody miał wystartować wcześniej). W eksplozji, do której doszło pod jego nieobecność, zginęło osiem osób, a sześćdziesiąt dwie zostały ranne.

W 1943 roku na czas wizyty Hitlera w Smoleńsku przygotowywano aż trzy równoległe próby zabicia wodza. Z pierwszej – na drodze prowadzącej z lotniska do bazy – zrezygnowało tylko dlatego, że fuehrer wziął ze sobą ochronę w postaci świetnie uzbrojonego oddziału SS. Do drugiej miało dojść podczas obiadu, jednak nie pojawił się na nim Himmler. Wyeliminowanie samego Hitlera mogłoby zakończyć się wojną pomiędzy armią a SS, dlatego z zamachu zrezygowano. Trzecia próba polegała na wysadzeniu samolotu lecącego do Niemiec za pomocą bomby ukrytej w skrzynce z alkoholem. Z nieznanych powodów bomba nie wybuchła.

Rudolf Christoph Freiherr von Gersdorff planował zabić Hitlera w muzeum znajdującym się przy ulicy Unter den Linden w Berlinie. Właśnie odbywała się tam wystawa broni zdobytej w Rosji, którą naczelny wódz miał osobiście odwiedzić. Gersdorff miał bomby z dziesięciominutowymi zapalnikami, które uruchomił, kiedy tylko fuehrer pojawił się w budynku. Później nie opuszczał go ani na krok, gotowy oddać życie dla sprawy. Nieoczekiwanie cała wizyta trwała… zaledwie osiem minut. Gersdorffowi udało się jeszcze rozbroić bomby, więc tego dnia nikt nie zginął.

Najbardziej znany zamach przeprowadził w Wilczym Szańcu pod Kętrzynem Claus von Stauffenberg, bohater filmu Walkiria z Tomem Cruise. Udało mu się przemycić teczkę z bombą do pomieszczenia, w którym znajdował się Hitler, a następnie bezpiecznie odlecieć do Belina. Bomba wybuchła, ale fuehrer odniósł jedynie lekkie rany. Z wielu powodów. Narada odbyła się w bunkrze o lepszej wentylacji, energia wybuchu miała więc którędy uciec. Ponadto teczkę ktoś przestawił za masywną podporę stołu, a jego gruby, dębowy blat osłonił wodza przed eksplozją.

Dokument Zabić Hitlera! Diabelskie szczęście zbrodniarza opowiada o tych wydarzeniach na kilka różnych sposobów. Najczęściej oglądamy materiały filmowe z epoki oraz słuchamy opowieści lektora. W niektórych przypadkach oglądamy również zaaranżowane sceny aktorskie. Zdarza się również, że aktorzy jako zamachowcy opowiadają o „swoich” planach bezpośrednio do kamery, wskazując błędy w swoich planach bądź opisując ich skutki. Dzięki temu całość ogląda się przyjemnie… nawet jeśli żadnych rewelacji film nie przynosi.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się historią
– Lubisz dokumenty z elementami inscenizacji

Odpuść sobie, jeśli:
– Dobrze znasz historię II wojny światowej (niczego nowego się nie dowiesz)

Michał Zacharzewski

Zabić Hitlera! Diabelskie szczęście zbrodniarza, Tuez Hitler!, 2015, reż. Frédéric Tonolli, wyst. Johannes Oliver Hamm, Jochen Hägele, Pierre-Marie Rochefort-Schneider

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.