Fran Lebowitz: Udawaj, że to miasto S01 (serial)

Do niedawna nie wiedziałem, kim jest Fran Lebowitz. Podejrzewam, że nie tylko ja. Przed premierą programu Udawaj, że to miasto ta amerykańska publicystka znana była przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Tam ukazały się jej książki, tam przez całe lata pisywała swoje recenzje, felietony i komentarze. Dziś jest siedemdziesięcioletnią amerykańską singielką o żydowskich korzeniach, inteligentną i sarkastyczną. Mającą tak zwane gadane.

Martin Scorsese trochę to wykorzystuje. W każdym z siedmiu półgodzinnych programów spotyka się z nią w tej samej nowojorskiej kawiarni i po prostu zadaje pytania. Potem słucha jej słowotoku i śmieje się do łez. Jego śmiech udziela się nam, widzom, tym bardziej, że wspomagają go montażyści. Dodają fragmenty wcześniejszych, telewizyjnych występów Lebowitz, między innymi u Toni Morrison, Spike’a Lee, Davida Lettermana czy Aleca Baldwina.

Każdy odcinek Fran Lebowitz: Udawaj, że to miasto to oddzielny temat dość luźno związany z Nowym Jorkiem. Raz jest to transport publiczny, kiedy indziej sport, sztuka współczesna, współczesna elektronika czy książki. Za każdym razem bohaterka dzieli się z widzami swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami. W swoje wypowiedzi wplata zaś tyle sarkastycznego humoru, że właściwie nie wiadomo, czy mówi serio. W jej słowach jest jednak zaskakująco dużo prawdy. No bo przecież kto normalny lubi innych ludzi? Kto pożycza im książki? Żeby zapaskudzili?

W wielu komentarzach poświęconych programowi pojawia się stwierdzenie, że to spacer po Nowym Jorku w towarzystwie ironicznej starszej pani. Nic z tych rzeczy, moi kochani. Nie spacerujemy po „Wielkim Jabłku”, a po dowolnym innym wielkim mieście. I to mieście zawieszonym w czasie. Lebowitz równie dobrze mogłaby opowiadać o Warszawie, Paryżu czy Tokio. Teraz, dziesięć lat temu, pięćdziesiąt. Większość komentarzy autorki jest bowiem ponadczasowa. To spory atut Fran Lebowitz: Udawaj, że to miasto. Dzięki niemu program śmieszy wszędzie na świecie.

Zobacz, jeśli:
– Wiesz, kto to Lebowitz
– Nie wiesz, kto to Lebowitz

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie chcesz wiedzieć, kto to Lebowitz
– Liczysz na przewodnik po Nowym Jorku
– Irytują cię śmiejący się Amerykanie o włoskich korzeniach

Michał Zacharzewski

Fran Lebowitz: Udawaj, że to miasto, Pretend It’s a City, 2021, wyst. Fran Lebowitz, Martin Scorsese, Toni Morrison, Spike Lee, David Letterman, Alec Baldwin, Olivia Wilde

Ocena: 7,5/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.