Jazon z Gwiezdnego Patrolu (serial)

Trzeba było mieć niecałe dziesięć lat, by pokochać ten serial. W Polsce Jazon z Gwiezdnego Patrolu zadebiutował w weekendowym paśmie dla dzieci i najmłodszych widzów błyskawicznie oczarował. Wydawał im się produkcją na miarę Gwiezdnych wojen – a więc widowiskową opowieścią o kosmicznym bohaterze przypominającym na pierwszy rzut oka Hana Solo. Jazon, co ciekawe, też walczył z wrogim imperium. Zamiast Lorda Vadera miał jednak za przeciwnika diabolicznego Lorda Dragosa.

Polski widz nie wiedział wówczas, że Jazon z Gwiezdnego Patrolu jest w rzeczywistości spin-offem popularnego programu dla dzieci, zatytułowanego Kosmiczna akademia (wykorzystano też te same lokacje, modele, kostiumy). I że został nakręcony tuż po sukcesie Gwiezdnych wojen za stosunkowo niewielkie pieniądze. Kartonowe dekoracje, poklatkowe efekty specjalne oraz gumowe maski noszone przez aktorów dzieciaków jednak nie odstraszały. Podobnie jak cała masa idiotyzmów. Spacer w przestrzeni kosmicznej bez jakiegokolwiek skafandra to jedno, a drugie… system namierzania Dragosa, pozwalający mu znaleźć każdy obiekt w kosmosie, za wyjątkiem kapsuł ratunkowych swych przeciwników!

Serial doczekał się dwóch serii. Pierwsza z nich składała się z szesnastu piętnastominutowych odcinków, wyświetlanych w Stanach Zjednoczonych w ramach porannego bloku telewizji CBS. Druga miała dwanaście półgodzinnych odcinków, zrealizowanych na nieco wyższym poziomie i z lepszymi pomysłami (po prostu twórcy dostali więcej czasu na ich przygotowanie). Wyczuwalny klimat retro wynikał z fascynacji producentów przedwojennymi produkcjami w stylu Flasha Gordona.

Od dnia swojej premiery Jazon z Gwiezdnego Patrolu bardzo się postarzał. Dorosły widz, marzący o powrocie w czasy swojego dzieciństwa, od razu dostrzeże tandetę realizacyjną i naiwności samej opowieści. Z drugiej strony współczesne produkcje dla młodszych widzów też nie należą do zbyt przemyślanych. Taka już widać jest telewizja dla dzieci. Najlepiej bawi, kiedy jest się w odpowiednim wieku. Potem… człowiek przestaje rozumieć, co w niej widział. Zostaje z nostalgią jak Himilsbach z angielskim…

Zobacz, jeśli:
– Wychowałeś się na tym serialu
– Lubisz tandetne produkcje sprzed wielu, wielu lat
– Ciekawią cię epizody z udziałem Jamesa Doohana

Odpuść sobie, jeśli:
– Już same statyczne zdjęcia z tej produkcji zepsuły ci oczy

Michał Zacharzewski

Jazon z Gwiezdnego Patrolu, Jason of Star Command, 1978, 1979, wyst. Craig Littler, Sid Haig Charlie Dell, Lou Scheimer, Susan Pratt, James Doohan, John Russell, Tamara Dobson, Erika Scheimer

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Jazon z Gwiezdnego Patrolu (serial)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.