Śmiercionośny robot

To jeden z tych tanich, telewizyjnych filmów science-fiction, które rażą kiepskimi efektami specjalnymi i drętwym aktorstwem. Regularnie też obrażają inteligencję widza i irytują źle napisanymi dialogami. Śmiercionośny robot ma jednak i zalety. Przykładowo twórcy nie traktują zbyt poważnie swej opowieści. Pozwalają swoim bohaterom pokonać zagrożenie w sposób tak absurdalny, że zapewniło ono ich produkcji trwałe miejsce w historii kina.

Zmierzający w stronę Ziemi meteor zderza się z satelitą telekomunikacyjnym, który spada nieopodal niewielkiego, amerykańskiego miasteczka. Znajdują go dwaj bracia, którzy – jak to na rednecków przystało – zabierają go na złomowisko. Nie wiedzą, że znajdująca się na urządzeniu zielona paćka żyje i ma wrogie zamiary. Jej pierwszym krokiem będzie „ożywienie” metalowej rzeźby przedstawiającej gigantycznego robota, którą jeden z braci od lat konstruuje.

Prócz absurdalnego finału Śmiercionośny robot próbuje czarować klimatem charakterystycznym dla kina science-fiction lat pięćdziesiątych. Wtedy opowiadano podobne historie i z równie dużym niepokojem spoglądano w niebo. Współcześni twórcy nieco zapomnieli o zagrożeniu z kosmosu. Zapomnieli też o tradycyjnych efektach specjalnych, popularnych jeszcze w latach osiemdziesiątych, z których ten film niekiedy korzysta. Fani retro na pewno to docenią.

Film powstał dla telewizji SyFy, jednak trafił też na płyty DVD. Może właśnie dlatego doczekał się aż czterech różnych angielskich tytułów – Iron Golem, Iron Invader, Metal Shifters oraz Space Transformers. Wszystkie wydają się lepsze od samego widowiska… Bo gdyby nie ten absurdalny finał, naprawdę nie byłoby czego oglądać…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz tandetne filmy telewizyjne
– Masz ochotę na odrobinę absurdu
– Boisz się, że Polskę kosmici też zaatakują

Odpuść sobie, jeśli:
– Poniżej pewnego poziomu nie schodzisz…

Michał Zacharzewski

Śmiercionośny robot, Iron Golem, Iron Invader, Metal Shifters, Space Transformers, 2011, reż. Paul Ziller, wyst. Kavan Smith, Nicole De Boer, Chelah Horsdal, Jesse Moss, Chris Gauthier, Merritt Patterson, Colby Johannson, Donnelly Rhodes, Don Thompson, Scott McNeil

Ocena: 3/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.