The Force

W telewizji amerykańscy policjanci robią wszystko, by dzielnie służyć obywatelom. Łapiąc przestępców, ryzykują życiem swoim i swoich bliskich. Są ludźmi oddanymi swojej pracy i spędzają w niej nieraz 24 godziny na dobę. W rzeczywistości w wielu amerykańskich miastach cieszą się złą sławą. Zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy nagłośniono wiele spraw brutalnego traktowania podejrzanych przez policjantów. Dokument The Force przygląda się sytuacji w Oakland i pozwala się wypowiedzieć ludziom, którzy służbie poświęcili całe życie. Nie jest jednak wobec nich bezkrytyczny.

Oakland wybrano nieprzypadkowo. To położone nad zatoką San Francisco miasto już pod koniec XX wieku słynęło z wysokiej przestępczości i brutalności policji. Do tego dochodziły liczne skandale wstrząsające tą formacją, gwałty, kradzieże i pobicia. W 2002 roku lokalne siły objęto nawet specjalnym nadzorem, ale niewiele to dało. Kolejni komendanci nie potrafili przeprowadzić skutecznych reform. W efekcie 11 lat później szansę dostał Sean Whent. Miał wizję i sporo determinacji. Przede wszystkim chciał wzmocnić współpracę z przedstawicielami lokalnych społeczności. Innymi słowy dogadać się ze zwykłymi ludźmi, przeciągnąć ich na swoją stronę.

Trzeba przyznać, że sporo mu się udało. W mieście spadła przestępczość, a ilość skarg na działania policji zmalała o 60%. Niestety, po okresie względnego spokoju stare demony powróciły. The Force opowiada o nich, posiłkując się zgromadzonym materiałem dowodowym. Konkretnymi faktami. Pokazuje błędy policjantów, konfliktowe sytuacje, ale też przyczyny owych błędów. Przypomina o ryzyku związanym z wykonywaniem tego zawodu. Nam, widzom, pozwala wziąć udział w szkoleniu, podejrzeć policjantów na miejscu przestępstwa, posłuchać, jak rozmawiają z ludźmi, jak spędzają czas w swoim gronie.

The Force uświadamia, dlaczego na dłuższą metę reformy Whenta nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Jedną z przyczyn były braki kadrowe, które nie pozwoliły służbom zajmować się wszystkimi sprawami z odpowiednią determinacją i skutecznością. To z kolei utrudniło współpracę z mieszkańcami miasta, którzy najczęściej spotykają się przecież z ową drobną przestępczością i na tej podstawie oceniają pracę służb. Ponadto okazało się, że przepracowani, chronicznie zmęczeni policjanci, w dodatku narażeni na ciągły stres w pracy i mierzący się z nierealistycznymi oczekiwaniami społecznymi, stali się nadpobudliwi. Nie radzili sobie z nadmiarem obowiązków i w kryzysowych sytuacjach reagowali agresją. Często zresztą odpowiadali nią na prowokacyjne zachowania ludzi. Nie mówiąc już o tym, że wielu kolegów pogrzebali i w sytuacjach ryzykownych zwyczajnie bali się o swoje życie.

Pewnym zgrzytem są końcowe fragmenty The Force i kolejne skandale, które doprowadziły do ustąpienia Whenta ze stanowiska. Także jego dwaj następcy długo miejsca nie zagrzali. Te fakty niewiele wnoszą do opowieści i nieco przysłaniają przedstawioną wizję. Wydaje się bowiem, że zmiany w policji wymagają wieloletnich programów naprawczych, obejmujących swym zasięgiem także samych obywateli. Twórcy The Force jednak żadnych konkretów nie podają. Ograniczają się do bezstronnego pokazywania służb z Oakland i ich problemów. Jakże inny to wizerunek od tego, który znamy z seriali…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz amerykańskie kryminały i chcesz je zderzyć z rzeczywistością
– Samemu służysz w policji

Odpuść sobie, jeśli:
– Uważasz, że HWDP to najmądrzejsze hasło na świecie
– Dla ciebie policjanci są z natury źli, tak jak taksówkarze czy nauczyciele

Michał Zacharzewski

The Force, 2017, reż. Peter Nicks

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.