Miseria e nobiltà

W tym włoskim klasyku z 1954 roku Miseria e nobiltà przenosimy się do Neapolu, w którym powoli dobiega końca XIX wiek. Panuje wielki głód i ludzie z trudem wiążą koniec z końcem. Dwaj przyjaciele, Felice i Don Pasquale, mieszkają wraz z rodzinami w jednym, skromnym mieszkanku. Ciasnota sprawia, że często kłócą się i spierają, ale tak naprawdę trzymają się razem. Razem też pracują na jednej ulicy – Felice pisuje za klientów listy, Don Pasquale zaś fotografuje. Tyle że w zubożałym mieście niewielu stać na takie luksusy…

Kiedy sytuacja robi się dramatyczna, głód doskwiera, a właściciel lokalu wyznacza ostateczne terminy spłaty czynszu, pojawia się majętny hrabia Eugenio. Zakochany w pięknej tancerce mężczyzna ma poważny problem. Ojciec nigdy nie zaakceptowałby jego małżeństwa z kobietą z gminu, z kolei papa  Gemmy nie odda córki facetowi, którego rodziny nie miał okazji poznać. Stąd Eugenio namawia bohaterów i ich bliskich do odegrania małej farsy i wcielenia się w rolę jego bliskich. W zamian obiecuje spłacić ich długi, choć dla Felice i Don Pasquale równie ważny jest zapowiedziany poczęstunek.

Miseria e nobiltà powstała jako sztuka teatralna i ten rodowód czuć podczas seansu. Swoje robi sztuczność dekoracji oraz niewielka liczba plenerów (częściowo zainscenizowanych w studio). Mocno teatralne są również relacje bohaterów. Film ma jednak urok charakterystyczny dla starego kina, a włoskie gwiazdy tamtych lat – Totò i Enzo Turco – błyszczą w swoich rolach. Na drugim planie pojawia się młodziutka, wówczas zaledwie dwudziestoletnia Sophia Loren.

Do historii włoskiego kina przeszła scena pierwszego posiłku obu rodzin i spaghetti dosłownie pożeranego przez bohaterów. Nic dziwnego, że wkrótce po premierze na świecie zaroiło się od restauracyjek zwących się właśnie Miseria e nobiltà. Są wszędzie na świecie, także w Neapolu, i serwują wyśmienitą włoską kuchnię. Idealną dla wygłodniałych turystów-kinomanów!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz włoskie kino
– Potrafisz docenić czar filmów retro
– Chcesz zobaczyć młodą Sophię Loren

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie trawisz spaghetti

Michał Zacharzewski

Miseria e nobiltà, 1954, reż. Mario Mattoli, wyst. Totò, Enzo Turco, Giuseppe Porelli, Dolores Palumbo, Liana Billi, Gianni Cavalieri, Valeria Moriconi, Franca Faldini, Sophia Loren, Carlo Croccolo

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.