Prezydent Biden

Co robi Prezydent Biden na stronie mającej trzymać się z dala od polityki? Cóż, jest bohaterem dokumentu w reżyserii Michaela Kirka, który od politykowania trzyma się z daleka. Podsumowuje jego dotychczasową karierę i skupia się na faktach. Pokazuje wady i zalety nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, przytacza najbardziej dramatyczne wydarzenia z jego przeszłości. Kreśli portret człowieka, który na pewno będzie urzędnikiem innym niż jego poprzednik. W polityczne dyskusje się jednak nie wdaje.

Według Michaela Kirka za dorosły sukces Bidena odpowiada jego dziecinna porażka – jąkanie. Wtedy, w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, była to poważna wada, z którą nie umiano sobie radzić. Mały Biden był więc wyśmiewany nie tylko przez kolegów ze szkoły w Delaware, ale i nauczycielki. Zakonnice. Nauczył się wówczas pracy nad sobą. Ćwiczył między innymi retorykę. W efekcie już w liceum zajął się lokalną polityką, był też działaczem szkolnego samorządu.

Jako dorastający chłopak parał się różnych zajęć. Był między innymi ratownikiem na miejskim basenie. Tam zaprzyjaźnił się z ubogimi, czarnoskórymi mieszkańcami miasta, także członkami gangów. Uchodził za człowieka, który uwielbia rozmawiać i z każdym znajdzie temat do dyskusji. Do tego potrafi słuchać i szukać rozwiązań dobrych dla wszystkich. Nic dziwnego, że szybko trafił do poważnej polityki i już w wieku 29 lat został senatorem.

Zaledwie miesiąc później spotkała go tragedia – jego żona i córka zginęły w wypadku samochodowym, zaś dwaj synowie z poważnymi obrażeniami trafili do szpitala. Biden został zaprzysiężony na senatora przy ich szpitalnym łóżku. Nie przeprowadził się do Waszyngtonu. Został w Delaware przy dzieciach, a na obrady dojeżdżał pociągiem. Po raz drugi ożenił się kilka lat po śmierci swojej pierwszej żony. Kandydatkę znalazł mu brat i umówił go na randkę w ciemno.

Po raz pierwszy o prezydenturę próbował walczyć w 1987 roku. Ostatecznie wycofał się z prawyborów, kiedy – słusznie! – oskarżono go o plagiat przemówienia wyborczego lidera brytyjskiej partii pracy. Dwadzieścia lat później znów spróbował, jednak szybko zrezygnował. Swoją wiedzą zaimponował jednak jednemu z kandydatów, Barrackowi Obawie. Ten zaś z czasem zaproponował mu rolę doradcy, a potem wiceprezydenta.

W swojej karierze politycznej popełnił kilka błędów. Głosował za wojną w Iraku, brał udział w budzących spory przesłuchaniach Anity Hill, niekiedy wypowiadał się w sposób mogący budzić kontrowersje, zwłaszcza w sprawach rasowych. Miał jednak wielu przyjaciół o innym niż biały kolorze skóry. Do historii przeszła też jego znajomość z ojcem zamordowanego policjanta, Wenjiana Liu. Mężczyzna w rewanżu odwiedził Bidena, kiedy na raka mózgu zmarł jego syn, Beau Biden.

Dokument Prezydent Biden pokazuje niełatwy życiorys amerykańskiego polityka i uświadamia, iż człowiek ten sporo w życiu przeszedł. Zawsze jednak marzył o prezydenturze i cel ten osiągnął. Oby dobrze stanowisko wykorzystał.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się sytuacją w Ameryce
– Ciekawi cię, kto zacz ten Biden

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz uczulenie na demokratów

Wojciech Kąkol

Prezydent Biden, President Biden, 2021, reż. Michael Kirk

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.