Piłkarscy ultrasi z Bułgarii

To niemiecki dokument zrealizowany dla telewizji internetowej ARTE. Jego autorzy przyglądają się grupom kibicowskim z Europy Wschodniej i pokazują, jak mocno są one zanurzone w faszyzujących, prawicowych ruchach. Piłkarscy ultrasi z Bułgarii skupiają się co prawda na drużynach z Sofii i Płowdiwu, ale zawarte w nim tezy – i obrazy pomalowanych sprayem osiedli – bardzo przypominają te znane z polskiej rzeczywistości. I czeskiej, węgierskiej czy rosyjskiej.

Armia Lauty zawdzięcza swoją nazwę parkowi znajdującemu się nieopodal stadionu Lokomotiva. Tworzy ją około stu kibiców o radykalnych, prawicowych poglądach. Twierdzą, że w Bułgarii po latach komunizmu nie da się być lewicowcem. Stąd ruchy takie jak ich są naturalne i mają charakter patriotyczny. Swojej drużynie kibicują od lat. Często od dzieciństwa. Wychowują się wśród ludzi o podobnych poglądach i myślą tak jak oni. To w sumie naturalne.

Z drużyną są na dobre i na złe. Czy wygrywa, czy przegrywa. Ważne, by derby z Botlevem udało się zapisać po stronie meczów zwycięskich. Na stadionie nie mają czasu na podziwianie spotkania. Zajmują się organizacją dopingu bądź skupiają swoją uwagę na kibicach drużyny przeciwnej. Do bijatyk dochodzi tylko od czasu do czasu. Zwaśnione grupy często mają bardzo podobne poglądy, różnią się tylko szalikami. To wystarczy, by była wojna.

A związki z faszyzmem? To swastyki malowane na ścianach domów i widoczne na wielu szalikach, uważane jednak przez kibiców za stary, słowiański symbol. Być może faszystowskie pozdrowienie też jest tym starym słowiańskim symbolem – pytanie, co z poglądami, niechęcią do imigrantów, gejów i lesbijek, Cyganów? I gdzie w tym wszystkim piłka nożna? Piłkarscy ultrasi z Bułgarii przynajmniej nie opisuje świata w czarno-białych barwach. Daje się i ultrasom wypowiedzieć. Dzięki temu lepiej można zrozumieć ich sposób myślenia. A to przecież podstawa do jakiejkolwiek dyskusji.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się sprawami kibicowskimi
– Jesteś fanem piłki nożnej (ale nie tylko)
– Ciekawą cię ruchy społeczne

Odpuść sobie, jeśli:
– Jak każdy młody prawicowy faszysta nie uważasz się za faszystę i masz na potwierdzenie tej tezy parę suchych definicji

Michał Zacharzewski

Piłkarscy ultrasi z Bułgarii, Ultrarechts im Stadion: Bulgariens Fußballfans, 2020, reż. : Boris Sebastian Kamp

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.