Dzielnica!

Węgrzy zaskoczyli. Animowana Dzielnica! to produkcja dla starszych widzów, przedstawiająca odbity w krzywym zwierciadle obraz życia w jednej z biednych, wieloetnicznych dzielnic Budapesztu. Bohaterami są dzieci, ale problemy, z którymi się mierzą, to problemy ludzi dorosłych. I to takie, z którymi miejscowi bez powodzenia zmagają się od lat.

Ricsi Lakatos ma kilkanaście lat i jest Cyganem. Jego ojciec uważany jest za herszta lokalnej społeczności, wielu liczy się z jego zdaniem i ceni sobie jego szacunek dla tradycji. Sęk w tym, że Ricsi zakochuje się w córce węgierskiego bossa dzielnicy. Ma świadomość, że to zakazana miłość. Dlatego postanawia skorzystać z rady dziadka, który wyjaśnia mu, że gdy zdobędzie pieniądze, zdobędzie też władzę, a jak zdobędzie władzę, będzie mógł spotykać się, z kim tylko będzie chciał.

Uczucie rodem z Romeo i Julii rozwija się w dość nietypowym kierunku. Ricsi wywołuje kryzys paliwowy. Dzięki podróży w czasie zaczyna czerpać zyski ze stworzonych przez siebie olbrzymich pokładów ropy naftowej. To odbija się szerokim echem na całym świecie i doprowadza Węgry na skraj wojny z kontrolującymi ten biznes Amerykanami. A że wszystko w każdej chwili mogą się wmieszać mieszkający w pobliżu Arabowie i Chińczycy, robi się naprawdę nieciekawie…

Dzielnica! natrząsa się ze wszystkiego, od związków damsko-męskich i uprzedzeń rasowych po światową politykę. I, podobnie jak bohaterowie Miasteczka South Park, nie uznaje żadnej świętości. Technicznie nie oszałamia. Momentami przypomina polskiego Jeża Jerzego, tak pod względem „kreski”, jak i wulgaryzmów. Wiele żartów jest jednak niezrozumiałych (przynajmniej dla widzów niebędących Węgrami), a do lokalnej odmiany hip-hopu trzeba się po prostu przyzwyczaić. Na ile duże to wady? Wszystko zależy od tego, jak bardzo się lubi „dorosłe” animacje…

Zobacz, jeśli:
– Kochasz kreskówki dla dorosłych

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie trawisz Węgrów
– Nie lubisz wulgarnych animacji
– Miasteczko South Park ci się nie podobało

Michał Zacharzewski

Dzienica, Nyócker!, 2004, reż. Áron Gauder

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Dzielnica!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.