Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

To skandynawska ekranizacja głośnej sagi Millennium autorstwa Stiega Larssona. Skandynawska, czyli ta „bardziej prawilna”, w swoim klimacie bliższa powieściowemu oryginałowi niż amerykańska Dziewczyna z tatuażem. Czy lepsza? Tu długo by dyskutować. Faktem jest jednak, że Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet w odróżnieniu od produkcji Davida Finchera doczekała się dwóch kontynuacji, domykając przebojową trylogię.

W 1966 roku nastoletnia Harriet znika w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach. Po blisko czterdziestu latach jej wuj, znajdujący się u kresu życia wpływowy przedsiębiorca Henrik Vagner (Sven-Bertil Taube) składa dziennikarzowi Michaelowi Blomqvistowi (Michael Nyqvist) propozycję nie do odrzucenia. Chodzi o ponowne przyjrzenie się sprawie. Zbadanie wątków, które porzuciła policja. Przeczesanie – z pomocą zdolnej researcherki Lisbeth (Noomi Rapace) – wszelkich możliwych materiałów.

Śledztwo w położonej na odludziu miejscowości, zasypanej śniegiem i dość nieprzychylnej, odkrywa kolejne tajemnice rodziny Vagnerów. Swoje robi też historia Lisbeth, mającej własne problemy hakerki. Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet pokazuje Szwecję jako kraj zimny i niegościnny, skalany faszyzmem, z niesprawnymi sądami i policją, zepsutą arystokracją. Także ludzie nie przypominają tych z amerykańskich filmów. Michael jest wszak „zwyklakiem”, jakich pełno i na polskich ulicach, zaś Lisbeth ekscentrycznym dziwadłem.

Film jest długi. Trwa dwie i pół godziny. Reżyser wątki rozwija powoli, ale je pogłębia. Przygląda się też z uwagą postaciom, próbuje wyjaśnić ich działania i decyzje, podejrzeć ich psychikę. Dzięki temu Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet ogląda się z zainteresowaniem. Także wtedy, kiedy zna się powieściowy oryginał czy dzieło Finchera.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz skandynawskie kryminały
– Chcesz poznać Millennium
– Znasz Millennium i chcesz skonfrontować film z oryginałem

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz mrocznych produkcji

Michał Zacharzewski

Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Män som hatar kvinnor, 2009, reż. Niels Arden Oplev, wyst. Michael Nyqvist, Noomi Rapace, Lena Endre, Peter Haber, Sven-Bertil Taube, Peter Andersson, Marika Lagercrantz, Björn Granath

Ocena: 7,5/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.