Napoleon Wybuchowiec

Napoleon Wybuchowiec to jeden z tych niepozornych, nakręconych za niewielkie pieniądze filmów, które nieoczekiwanie okazały się przebojami i dziś uchodzą za produkcje kultowe. Przyczynili się do tego bohaterowie – ci dziwni nastolatkowie, których widuje się czasem przemykających szkolnymi korytarzami, żyjących we własnym świecie, pracowicie omijających jakiekolwiek mody. Są tak dziwaczni, że nie sposób ich nie polubić.

Napoleon (Jon Heder) ma szesnaście lat i chodzi do liceum w Preston w Idaho. Mieszka z babcią i 32-letnim bratem, Kipem (Aaron Ruell), chuderlawym bezrobotnym mężczyzną, który marzy o karierze zawodnika MMA. Na co dzień Napoleon śni na jawie, szkicuje fantastyczne stwory i stara się przetrwać ataki szkolnych dręczycieli. Jest jeszcze wujek Rico (Jon Gries), który przejmuje opiekę nad chłopakami, kiedy babcia łamie sobie kość ogonową. Rico traktuje Napoleona jak dzieciaka, zaś Kipa stara się wciągnąć w swój interes – handel obwoźny.

Życie bohatera zmienia się, kiedy poznaje bliżej dwoje innych, równie oryginalnych uczniów. Nieśmiała Deb (Tina Majorino) cały swój wolny czas poświęca na wymyślanie drobnych przedsięwzięć mogących pomóc jej zebrać pieniądze na studia. Z kolei pochodzący z Meksyku Pedro (Efren Ramirez) próbuje poderwać najładniejszą dziewczynę w szkole. Dostanie od niej kosza, dlatego zdecyduje się wystartować na stanowisko szkolnego prezydenta.

Dziwaczni są ci bohaterowie. Specyficznie uczesani, niecodziennie ubrani, niezgrabni. Nieco zagubieni w naszym świecie. Mimo to kompletnie się tym nie przejmują. Robią swoje. Wierzą w siebie. Mają swoje plany, mają swoje życie. Napoleon Wybuchowiec to doskonała okazja, by zobaczyć, co robią ci korytarzowi przemykacze, kiedy nie muszą uciekać przed agresywnymi łobuzami. Kiedy zajmują się swoimi sprawami. I to właśnie czyni tę komedię bardzo wyjątkową. Taką jak bohaterowie!

Zobacz, jeśli:
– Nie znasz, a wypada znać
– Lubisz niezależne komedie

Odpuść sobie, jeśli:
– Też uważasz się za „dorka”
– Poczucie humoru straciłeś w dzieciństwie

Michał Zacharzewski

Napoleon Wybuchowiec, Napoleon Dynamite, 2004, reż. Jared Hess, wyst. Jon Heder, Jon Gries, Aaron Ruell, Efren Ramirez, Diedrich Bader, Tina Majorino, Sandy Martin, Haylie Duff, Trevor Snarr

Ocena: 6,5/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.