Daft Punk bez masek

Daft Punk, jeden z najważniejszych zespołów grających muzykę elektroniczną, w 2015 roku nakręcił we współpracy z BBC Worldwide France dokument o swojej historii. Poznajemy w nim początki twórczości Thomasa Bangaltera i Guya-Manuela de Homem-Christo. Także ich pierwszy, punkowy zespół, który doczekał się krytycznej recenzji w magazynie Melody Maker. To właśnie z tego tekstu chłopaki zaczerpnęli nazwę Daft Punk.

Dokument Daft Punk bez masek podsumowuje najważniejsze etapy ich twórczego rozwoju i tłumaczy decyzję ukrycia się za maskami. Wyjaśnia niektóre decyzje artystyczne, kształt pierwszych teledysków, próby łączenia muzyki z działalnością filmową. Całość uzupełniają rozmowy z samymi muzykami, ich producentami i muzycznymi przyjaciółmi, wreszcie z gwiazdami. Wypowiadają się między innymi Kanye West, Pharrell Williams, Peter Lindbergh, Nile Rodgers, Giorgio Moroder, Todd Edwards czy Pete Tong.

Sporo tu materiałów wcześniej nigdzie nie publikowanych. Koncertów pierwszego zespołu, prywatnych nagrań muzyków. Są też sceny, które fani dobrze znają, chociażby niezwykle ważny koncert na festiwalu Coachella w 2006 roku czy wieńczący produkcję sukces na gali Grammy. Do tego ciekawostki, żarty, anegdoty, informacje zza kulis. W 2015 roku na pewno robiące wrażenie nawet na miłośnikach zespołu, ludziach myślących, że wiedzą już o Daft Punk wszystko.

Dziś Daft Punk bez masek największe wrażenie zrobi na ludziach, którzy ten zespół dopiero poznają. Zobaczą bowiem stojących za nim muzyków, poznają historię duetu, wreszcie posłuchają dobrej muzyki. I jestem przekonany, że się do Daft Punk przekonają. Docenią ich luz, bardzo odważne podejście do biznesu, pewność siebie i dokładny plan działania. Mało kto jest tak dobrze przygotowany do funkcjonowania w świecie muzyki jak Thomas Bangalter i Guy-Manuel de Homem-Christo.

Zobacz, jeśli:
– Jesteś fanem Daft Punk
– Nie jesteś fanem Daft Punk, ale chcesz zostać

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie trawisz muzyki elektronicznej
– Nie trawisz dokumentów o muzyce

Michał Zacharzewski

Daft Punk bez masek, Daft Punk Unchained, 2015, reż. Hervé Martin-Delpierre

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.