Flic Story

Nakręcony w połowie lat siedemdziesiątych mroczny kryminał Flic Story opowiada historię prawdziwą. Robi to trzymając się faktów i nigdzie się nie spiesząc. Reżyser Jacques Deray buduje napięcie dzięki niepozornym czynnościom, papierosom palonym przez bohaterów, ich spotkaniom i rozmowom. Także za sprawą bezsilności, jaka krępuje ręce śledczym.

Po śmierci bliskich Buisson (Jean-Louis Trintignant) ucieka z więziennego szpitala psychiatrycznego i wraca do Paryża. Odświeża kontakty ze swoim gangiem i dokonuje brutalnych kradzieży. Nie waha się pociągnąć za cyngiel, skutkiem czego dość szybko staje się wrogiem publicznym numer jeden. Tropiący go policyjny idealista Broniche (Alain Delon) zmaga się z milczeniem świadków i towarzyszy bandyty. Mimo starań, zawsze spóźnia się o włos.

Autorom Flic Story udało się pokazać Francję lat czterdziestych i pięćdziesiątych, zupełnie inną niż ta znana z innych filmów. Brukowane, często brudne uliczki oraz stare i niezbyt malownicze kamienice mają swój klimat. Opowieść budują też sprane kolory kadrów, jesienne pejzaże, długie płaszcze bohaterów. Broni się również scenariusz, który przedstawia dwuznaczną moralność bohaterów. Spora w tym zasługa aktorskich legend wcielających się w główne role.

Zarówno Delon, jak i Trintignant stopniowo przedstawiają swoich bohaterów. Zaczynają od budowania ogólnego wrażenia, by z czasem detalami dopełnić ich wizerunku. Tworzą zniuansowane, nieszablonowe postacie, godnych siebie rywali. W efekcie Flic Story ogląda się z zainteresowaniem i potem żałuje, że dziś się już takich filmów nie kręci.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz stare kryminały
– Jesteś fanem Delona

Odpuść sobie, jeśli:
– Żabojady cię wkurzają (nawet jak nie jedzą żab na wizji)
– Nie cierpisz opowieści o gangsterach

Michał Zacharzewski

Flic Story, 1975, reż. Jacques Deray, wyst. Alain Delon, Jean-Louis Trintignant, Renato Salvatori, Claudine Auger, André Pousse, Mario David, Paul Crauchet, Christine Boisson

Ocena:  7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.