Epoka sztucznej inteligencji

Nie uciekniemy przed sztuczną inteligencją. Ona już istnieje i stale się rozwija. Co prawda nie przypomina jeszcze tej z Matriksa, ale potrafi coraz więcej i coraz więcej robi. Jedni dostrzegają w niej olbrzymią szansę. Inni wielkie zagrożenie. Film dokumentalny Epoka sztucznej inteligencji przygląda się obu stronom medalu, a przy okazji podnosi wiele tematów do dyskusji.

Zaczyna się od starej jak świat planszówki. Kilka lat temu program komputerowy rozegrał mecz pokazowy z mistrzem świata w go. Wygrał bez większych problemów, w dodatku wykonał kilka zaskakujących, nietypowych ruchów, które okazały się zaskakująco skuteczne. Komentatorzy mówili nawet, że człowiek by ich nie wymyślił i że nie pamiętają podobnych rozwiązań z przeszłości. Nie jesteśmy już w stanie wygrywać z komputerami. Ani w szachy, ani w brydża, ani w go. Niedługo stracimy przewagę także w innych dziedzinach.

Dokument Epoka sztucznej inteligencji pokazuje najważniejsze z nich. Ot, na przykład samochody kierowane przez AI. Niektóre już jeżdżą i z każdym rokiem będą jeździć na większej ilości tras. Bezpieczniej, sprawniej, szybciej. Szacuje się, że w związku z tym pracę straci nawet trzysta tysięcy kierowców. Podobnie wyglądają skutki robotyzacji przedsiębiorstw produkcyjnych. Proces ten trwa od lat i ma pozytywny wpływ na wydajność pracy. Maszyny wykonują tak małe i skomplikowane urządzenia, że ludzie nie daliby sobie z nimi rady. Potrafią pracować dzień i noc, także w święta. Rzadziej nawalają. Są tańsze w utrzymaniu i pozwalają produkować taniej. Ale odbierają pracę. I choć istnieją pomysły opodatkowania robotów, to nie wiadomo jeszcze, co przyniesie przyszłość.

Maszyny zastępujące ludzi to jedno, a drugie – rozpoznające ich. W tej dziedzinie Chiny są światowym liderem. W tamtejszym KFC można zapłacić spoglądając do kamery; komputer bezbłędnie rozpozna klienta i ściągnie płatność z jego rachunku. Podobny sprzęt prześle mandat, kiedy zauważy, że śmiecisz na ulicy albo przechodzisz na czerwonym świetle. Stąd już tylko krok do państwa policyjnego, które kontrolować będzie człowieka 24h na dobę i oceniać. Karać i nagradzać. W Chinach już tak się dzieje. Osoby zachowujące się aspołecznie mogą pożegnać się z tanimi biletami na komunikację miejską. Albo w ogóle otrzymać zakaz korzystania z autobusów.

Komputery zbierają też i przetwarzają olbrzymie ilości danych. Wiedzą o człowieku wszystko, dzięki czemu mogą w ciągu ośmiu sekund dokonać weryfikacji obywatela i zadecydować o przyznaniu mu kredytu w sposób wiarygodniejszy i pewniejszy niż doradca bankowy. Osiem sekund wystarczy, żeby sprawdzić kilkaset parametrów i wszystkie je uwzględnić przy ocenie ryzyka. Podobne systemy dobierają reklamy na serwisach internetowych i dopasowują ich treści. Dobierają również posty i artykuły, zamykając ludzi w bańkach społecznościowych. Mogą również manipulować nimi, wywoływać odpowiednie reakcje. Cambridge Analytica korzystało z przestarzałych technologii. Nowe są skuteczniejsze.

Epoka sztucznej inteligencji pokazuje z jednej strony olbrzymie możliwości, jakie oferuje AI, a z drugiej zagrożenia. Nadzieja na lepszy świat, w którym roboty będą pracowały na nasze utrzymanie, oczywiście istnieje. Pytanie, czy politykom uda się wprowadzić zmiany, czy też ulegną lobbystom. Na ile zrozumieją, że lepsze jutro było wczoraj, a działać trzeba dziś, bo wkrótce może być za późno…

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się problematyką społeczno-gospodarczą
– Temat AI jest ci bliski

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz gdzieś AI, bo jesteś piłkarzem i cię nie zastąpią
– Nie lubisz dokumentów

Michał Zacharzewski

Epoka sztucznej inteligencji, In the Age of AI, 2019, reż. Neil Docherty, David Fanning

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.