Czas niedokończony. Wiersze księdza Jana Twardowskiego

W przypadku filmu dokumentalnego Czas niedokończony. Wiersze księdza Jana Twardowskiego trzeba rozdzielić dwie rzeczy. Pierwszą są wiersze. Mądre, głębokie, niekiedy zabawne, innym razem poruszające. Drugą jest sam film. Nieprzekonujący i nudnawy, oferujący widzowi naprawdę niewiele. Dla mnie to spore rozczarowanie.

Rozpoczyna się od porodu. On jest łysym jak kolano Włochem, lekko pucołowatym, mało włoskim, ale niewątpliwie sympatycznym. Ona z kolei Polką, bardzo normalną i zwyczajną. Właśnie na świat przychodzi ich pierwsze dziecko. Następuje przecięcie pępowiny… Co ten przydługi wstęp ma wspólnego z księdzem Twardowskim? W sumie niewiele, choć w kolejnej scenie kobieta czyta jeden z jego wierszy, zatytułowany „Bezdzietny anioł”. Metafora? Jeśli tak, to prosta jak konstrukcja cepa.

Później poznajemy kolejnych ludzi. Motorniczego całymi dniami jeżdżącego tramwajem, dziewczynę przygotowującego się do ważnego egzaminu, nastoletniego chłopaka uprawiającego karate, tłumaczkę wyprowadzającą się z rodzinnego domu. Ludzi przypadkowych, wziętych z ulicy, o tyle wyjątkowych, że ceniących poezję księdza Twardowskiego. Niewiele dowiadujemy się o nich i tej ich fascynacji. Poznajemy jakieś strzępki życiorysów, panów Brokuła i Żyrafa, parę migawek z życia codziennego. Wierszy nie czytają w porywający sposób. Doświadczony aktor zrobiłby to o wiele lepiej.

Jasne, w filmie Czas niedokończony. Wiersze księdza Jana Twardowskiego pojawiają się też nieprzypadkowi ludzie. Ksiądz, który pracował z poetą u sióstr Wizytek, tamtejszy organista, wreszcie badaczka literatury. Oni wnoszą coś do dokumentu. Nowe spojrzenie, ciekawostkę z życia bohatera, jedno mądre zdanie. Szkoda, że nie odegrali większej roli w tym projekcie. A tak? Nie widzę, żeby wiersze wpłynęły jakoś na ludzi pokazanych w dokumencie. Nie potrafię zachwycać się tym, jak je deklamują. Nie bardzo interesuję się ich prywatnym, zwyczajnym życiem. Dlatego jestem na nie…

Zobacz, jeśli:
– Kochasz twórczość Twardowskiego

Odpuść sobie, jeśli:
– Ciekawi cię zwykłe życie przypadkowych ludzi
– Chcesz poznać panów Brokuła i Żyrafa

Michał Zacharzewski

Czas niedokończony. Wiersze księdza Jana Twardowskiego, 2015, reż. Dariusz Gajewski

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.