Stroiciel Himalajów

Dokument Stroiciel Himalajów opowiada niesamowitą historię. Historię Desmonda Gentle’a, 65-letniego stroiciela fortepianów z samego centrum Londynu, który postanawia dostarczyć pianino do niewielkiej wioski położonej o stóp najwyższych gór świata. To, że znajduje się ona u podnóża Himalajów, nie oznacza jeszcze, że łatwo do niej dotrzeć. Trzeba przez kilka dni wędrować niebezpiecznymi górskimi szlakami, targając instrument ważący kilkaset kilogramów…

Ta historia wydarzyła się naprawdę (jak to w dokumentach). Pewnego dnia w pracowni Gentle’a położonej przy osławionym Camden Market pojawiła się młoda kobieta z prośbą o dostrojenie pianina. Poślubiła mężczyznę z Ladakh w Himalajach i zamierzała przeprowadzić się do Indii. Dostała nawet pracę w jedynej szkole funkcjonującej w niewielkiej, liczącej grubo ponad tysiąc lat wiosce Lingshed. A że sama w przeszłości odebrała wykształcenie muzyczne, chciała umuzykalnić swoich uczniów.

Gentle zachwycił się tym pomysłem i zobowiązał, że osobiście dostarczy pianino na miejsce. Wiedział, że Lingshed leży na wysokości 4267 metrów n.p.m., a najbliższa droga kończy się kilka dni marszu od osady. Myślał, że z pomocą przyjdą mu jaki, zwierzęta stosowane do transportowania towarów po wąskich i krętych szlakach. Niestety, okazały się zbyt drobne jak na takie ciężary. Pianino, nawet rozłożone na części, jest strasznie ciężkie, a to tego niezwykle delikatne.

Stroiciel Himalajów dokumentuje jego podróż przez góry w towarzystwie kilkunastu tragarzy, pokazuje wyzwania, z jakimi się mierzyli, a jednocześnie surowe piękno krajobrazu. Deserem jest sama wioska, jakby żywcem wyjęta z przeszłości, i radość ludzi, którzy po raz pierwszy na żywo słyszą dźwięki pianina. Gdzieś w tle pobrzmiewa gorzka nuta. Autostrada himalajska powoli zbliża się do wioski i kiedy do niej dotrze, nic już nie będzie takie samo. Tak jak wszędzie indziej, młodzi wyjadą za pieniędzmi, a starzy zostaną… i umrą w samotności.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz dokumenty poświęcone niezwykłym miejscom i wydarzeniom
– Ciekawi cię, jak wyglądają niższe partie Himalajów

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz dokumentów
– Nie lubisz pianin
– Gardzisz jakami

Michał Zacharzewski

Stroiciel Himalajów, Piano to Zanskar, 2018, reż. Michał Sulima

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.