Chińczycy czy Włosi?

Prato leży na północy Toskanii, około siedemnastu kilometrów od Florencji. W miejscowej katerze zobaczyć można pasek Matki Boskiej, wrażenie robi też kilka starych kościołów, trzynastowieczny zamek Castello dell’Imperatore i charakterystyczny dla regionu leniwy klimat, trudny do uchwycenia w bardziej turystycznych miastach. Prato to również największa we Włoszech chińska społeczność, licząca obecnie 50 tysięcy ludzi. Tak, co czwarty mieszkaniec Prato jest Chińczykiem.

Właśnie o nich opowiada dokument Chińczycy czy Włosi?, przygotowany przez darmową telewizję internetową Arte. Okazuje się, że pierwsi Chińczycy przyjechali do Prato w latach dziewięćdziesiątych z prowincji Wenzhou. Zaczęli zatrudniać się w miejscowych zakładach tekstylnych, a później otwierać własne firmy i pracować na własny rachunek. Branża słabła, Włosi coraz częściej się z niej wycofywali, lecz Chińczykom wciąż opłacało się szyć tanie koszule, spódnice i spodnie.

Dziś niemal co drugie dziecko urodzone w Prato ma chińskie korzenie. Autorzy dokumentu przyglądają się jednak nastolatkom, które żyją w zawieszeniu pomiędzy dwiema kulturami. W tygodniu chodzą do włoskiej szkoły i uczą się języka włoskiego, w weekendy uczęszczają do niedzielnych szkółek otwieranych w starych zakładach produkcyjnych. To tam poznają język chiński, tradycyjne chińskie tańce, chińską kulturę i sztuki walki. Ich rodzice wciąż tęsknią za ojczyzną. Oni nie znają innej niż ta, w której właśnie mieszkają.

A kim się czują? Bardzo różnie. Młodzi ludzie rozmawiający z twórcami Chińczycy czy Włosi? mówią o swoich chińskich korzeniach, ale czują się związani z Włochami. Z drugiej strony nie ukrywają, że spotykają się z tego powodu z szyderstwami – no bo wyglądają jak Chińczycy, biorą udział w paradach z okazji chińskiego nowego roku i z rodzicami rozmawiają po chińsku. Jaki kraj wybiorą, kiedy dorosną. No i kim naprawdę są? To Chińczycy czy Włosi?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz dokumenty społeczne
– Interesujesz się różnymi kulturami
– Kochasz Toskanię

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz imigrantów

Michał Zacharzewski

Chińczycy czy Włosi?, Italien: Chinese oder Italiener?, 2017, reż. Teresa Paoli

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.