Eureka Springs w stanie Arkansas to niewielka, licząca może dwa tysiące mieszkańców miejscowość położona w południowej części Stanów Zjednoczonych. W 1964 roku amerykański kaznodzieja Gerald L. K. Smith rozpoczął tu budowę religijnego parku tematycznego. Zaprojektował teatr pod gołym niebem, mogący pomieścić nawet i 4100 widzów, a także mierzącą dwadzieścia metrów figurę Jezusa Chrystusa. Dziś to miejsce wiary, ale i tolerancji.
Dokument Ewangelia Eureki pokazuje bardzo nietypowe miasto. Z jednej strony odbywają się tu sławne na całe Stany Zjednoczone przedstawienia, a w czasie Wielkanocy zjeżdżają tłumy. Z drugiej strony władze miasta jako pierwsze w Arkansas akceptują małżeństwa jednopłciowe, a społeczność LGBTQ kwitnie. Twórcy filmu docierają do homoseksualnego pastora oraz jego syna sprzedającego chrześcijańskie koszulki, a także rozmawiają z transseksualną kobietą uważającą religię za istotną część swojego życia. „Bóg nie ma problemu ze mną”, deklaruje.
I rzeczywiście, Eureka Springs to niewątpliwie niezwykłe miejsce. Piękne lasy i malownicze jeziora kontrastują z kiczem religijnych obrzędów oraz tandetnymi nocnymi lokalami, w których publiczność bawią drag queens. Do rangi najważniejszego wydarzenia urasta przedstawienie wielkanocne. Twórcy Ewangelii Eureki poświęcają mu szczególnie dużo uwagi, podglądając twórców podczas przygotowań i potem relacjonując obszerne fragmenty show. Trochę nawet przesadzają; wtedy właśnie do dokumentu wdziera się nuda.
Efekt udaje im się jednak osiągnąć. Zamiast obrazu skonfliktowanej społeczności żyjącej w słynnym Pasie Biblijnym widzimy na ekranie ludzi, którzy potrafią żyć w zgodzie, a wszelkie spory rozwiązywać na drodze demokracji. „W końcu to Judasz, a nie Jezus, mieszał wiarę z polityką”, twierdzi jeden z bohaterów filmu. Ewangelia Eureki to dowód na to, że spór pomiędzy LGBT a Kościołem wcale nie jest czymś oczywistym i zapewne służy czyimś interesom. Czyim? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam.
Zobacz, jeśli:
– Lubisz dokumenty
– Interesujesz się spojrzeniem na LGBT z perspektywy postępowych prawosławnych konserwatystów
Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz filmów o religii
– Nie lubisz filmów o LGBT
Michał Zacharzewski
Ewangelia Eureki, The Gospel of Eureka, 2018, reż. Michael Palmieri, Donal Mosher
Ocena: 6/10
Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.