6… 5… 4… 3…. Na ulicy

To jest i nie jest film polityczny. Jest, bo za dokumentem 6… 5… 4… 3…. Na ulicy stoją ludzie z OKO.press, redakcji opozycyjnej i antyreżimowej. Pokazują uczestników antyrządowych demonstracji i dają im głos, pozwalają wykrzyczeć swój sprzeciw wobec rządów Jarosława Kaczyńskiego. Z drugiej strony ich celem jest uchwycenie nowego zjawiska społecznego w Polsce, jakim jest demonstracja uliczna.

Od wielu lat protestowano głównie z powodu zbyt niskich płac bądź zwolnień. Czasami domagano się też wprowadzenia konkretnych rozwiązań prawnych, pokazywano przywiązanie do określonych wartości religijnych bądź na przykład demonstrowano poparcie dla określonej wersji tragedii smoleńskiej. Teraz się to zmieniło, bo uczestnicy protestów walczą z konkretnymi ustawami. I to nie ustawami podnoszącymi podatki czy zmieniającymi ich warunki pracy, ale takimi, które składają się na charakter obowiązującej w naszym kraju demokracji.

6… 5… 4… 3…. Na ulicy rozpoczyna się od przedstawienia bohaterów filmu. Tu profesor wykładający fizykę matematyczną, tam pani sklepikarka z prowincjonalnego miasteczka, gdzie indziej autorka książki popularnonaukowej albo zwykły student. Później każdy z nich dostaje głos, by wyjaśnić przyczyny swojego zaangażowania w ruch, a te są bardzo różne. Jednych oburzają zmiany prawne, innych hołubienie ruchów narodowych przez rząd, innych jego agresywna narracja i kłamstwa pojawiające się w rządowych mediach.

To wszystko uzupełniają przebitki z kolejnych marszów, starcia z kontrdemonstrantami czy – częściej – działania policji polegające na wynoszeniu opornych. Najważniejsze jest jednak to, że  6… 5… 4… 3…. Na ulicy całkiem skutecznie pokazuje, czym żyją demonstranci, co ich motywuje do działania i z czym muszą się zmagać, by cel osiągnąć. Czekam teraz na dokument z drugiej strony, tłumaczący motywacje kontrdemonstrantów. Zwłaszcza tych krzyczących „Śmierć wrogom ojczyzny”.

Film pokazywany jest w ramach tegorocznego przeglądu filmów dokumentalnych Watch Docs.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz polskie dokumenty
– Interesujesz się przemianami społeczno-politycznymi

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz dość sporów polsko-polskich

Wojciech Kąkol

6… 5… 4… 3…. Na ulicy, 2019, reż. Robert Kowalski

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.