Pershing: Król życia

W latach dziewięćdziesiątych Andrzej Kolikowski – pseudonim Pershing – należał do najbardziej znanych polskich gangsterów. Zginął dwadzieścia lat temu na parkingu przed hotelem Kasprowy w Zakopanem. Niedawno ukazała się książka autorstwa Filipa Czerwińskiego i Piotra Szatkowskiego, opisująca życie i śmierć Pershinga. Towarzyszy jej film dokumentalny zatytułowany Pershing: Król życia.

Jest tu wszystko, co powinno być. Od dzieciństwa spędzonego w Ołtarzewie i szkoły w Ożarowie Mazowieckim, fascynacji piłką nożną i zapasami, po burzliwe lata osiemdziesiąte, podczas których Pershing zaczął na poważniej interesować się hazardem. Na własny rachunek zaczął pracować dopiero na początku 1991 roku, ale – wbrew obiegowej opinii – nigdy nie należał do tak zwanego Pruszkowa, którym rządzili Starzy.

Pershing trzy razy w tygodniu pojawiał się na wyścigach konnych na Służewcu. Uwielbiał też lokal Baszta, kasyno w Mariottcie i klub gogo w hotelu Polonia. Miał głowę do interesów, niebywałą charyzmę, wreszcie łatwość wynajdywania okazji. W 1994 roku wyszedł bez szwanku z serii zamachów zorganizowanych prawdopodobnie przez Wiesława Niewiadomskiego, czyli Wariata, brata niejakiego Dziada z grupy wołomińskiej (Multi Pub na Saskiej Kępie, willa przy ulicy Witosa 27 w Ożarowie). Kolejnych kilka lat spędził w więzieniu, by po wyjściu… długo nie pożyć.

Autorom dokumentu udało się zdobyć trzech niezwykłych rozmówców. Najważniejszym jest chyba Florek, kierowca Pershinga i jego bliski przyjaciel, w 1994 roku ranny w zamachu w Ożarowie. Człowiek, który niechętnie udziela wywiadów, tym razem zdradził kilka mafijnych sekretów. Wspomniał o kłamstwach Masy, o znokautowaniu Malizny i znajomości z Andrzejem Gołotą. Sporo o Kolikowskim opowiada też kolejny rozmówca, znany jasnowidz Krzysztof Jackowski, jego bliski znajomy. Jest też Jarosław Pieczonka ps. Miami, słynny policjant z Wybrzeża, który zajmował się zorganizowaną przestępczością.

Jak wyglądały zamachy na Pershinga? Gdzie znajduje się jego grób i czy istnieje kaseta z nagraniem zamachu z Zakopanego, o której wspominał między innymi Sylwester Latkowski? To tylko niektóre z pytań, na które udziela odpowiedzi film Pershing: Król życia. Choć i on tematu nie wyczerpuje. Szczegółów najlepiej szukać w książce.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się życiem polskich gangsterów
– Pasjonują cię powiązania i znajomości polskich celebrytów
– Czytałeś książki Masy

Odpuść sobie, jeśli:
– Brzydzisz się przestępcami i robieniem z nich „gwiazd”

Michał Zacharzewski

Pershing: Król życia, 2019, reż. Filip Czerwiński, Piotr Szatkowski

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Jedna uwaga do wpisu “Pershing: Król życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.