Ukryta sieć. Kimkolwiek jesteś

Drugi tom Ukrytej sieci trafił właśnie do księgarń. Sprzedaje się bardzo dobrze, co cieszy mnie z przynajmniej trzech powodów. Po pierwsze, sprzedaje się, a przecież Polacy podobno nie czytają, a już na pewno nie kupują książek. Po drugie, to bardzo fajna lektura, lekka niczym Dan Brown, a jednocześnie niegłupia. I po trzecie wreszcie, Kimkolwiek jesteś ma szansę dać do myślenia tym, co bezkrytycznie podchodzą do sieci. Pokazać im przynajmniej część zagrożeń związanych z internetem.

Znana z poprzedniego tomu dziennikarka śledcza Julita podejmuje kolejny trop. Tym razem postanawia przyjrzeć się bliżej śmierci dziewczyny z niedużego mazowieckiego miasteczka, która pracowała w sekskamerce i została zamordowana na wizji przez nieustalonego sprawcę. Nie był to oczywiście zazdrosny chłopak czy jeden z wirtualnych klientów. Sprawa ma znacznie grubszy kaliber. Stąd druga postać dramatu i kolejny wątek powieści – to historia chłopaka zatrudnionego do moderowania treści na znanym portalu społecznościowym, który w zalewie plugastwa odnajduje pewne powtarzające się posty…

Kimkolwiek jesteś czyta się jak dobrą powieść sensacyjną. Szybkie tempo, dobrze napisane dialogi, liczne ciekawostki ze świata technologii sprawiają, że trudno się od niej oderwać. Zwroty akcji zaskakują, zabawne teksty bawią, odkrywane przez Julitę „tajemnice” zaskakują i niepokoją. Przez tekst płynie się sprawnie; choć książka ma nieco ponad czterysta stron, można ją przeczytać w kilka wieczorów. Znam powieści, które przy tym samym metrażu wloką się przez kilka tygodni.

Najważniejszy jest w Kimkolwiek jesteś obraz sieci. To nie tylko sekskamerki czy serwowane przez islamskie czy chrześcijańskie bojówki egzekucje „tych drugich”. To również permanentna inwigilacja, możliwość wyszukiwania zaskakująco szczegółowych i precyzyjnych informacji, zdalnego adresowania przekazu, a może nawet fałszowania wyborów umożliwiających głosowanie poprzez sieć. I wszystko to na przykładach z życia wziętych. Trzecia wojna światowa pewnie rozegra się w sieci lub za pomocą sieci. Kto wie, może już trwa, tylko my o tym nie wiemy?

Joel

Ukryta sieć. Kimkolwiek jesteś
Autor: Jakub Szamałek
Wydawnictwo: W.A.B.

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.