Superwiewiórki

Hej, fani Marvela, nie czytajcie tej recenzji. To nie jest historia kolejnego superbohatera potrafiącego jedynie latać, walić młotem (albo wymachiwać widłami) oraz rzucać co minutę jakimś kwaśnym tekstem. Superwiewiórki to rasowy film dokumentalny produkcji BBC, który stara się pokazać, jak niezwykłe są te zwierzęta.

Motywem przewodnim niespełna godzinnego filmu jest historia wiewiórki rudej imieniem Billy, którą jakiś angielski Szyszko wycina razem z drzewem. Pięciodniowy, nagi i ślepy osesek nie ma najmniejszych szans na przeżycie. Na szczęście trafia w ręce wyspecjalizowanej instytucji opiekującej się dzikimi zwierzętami. Pod okiem swojej nowej opiekunki obrasta pięknym futrem i uczy się wszystkich wiewiórczych sztuczek. Ostatecznie – jak to w dokumentach bywa – wyrasta na pięknego i zdrowego wiewióra, który na jesieni trafia do lasu. I świetnie sobie radzi!

Narrator przy okazji opowiada widzom o różnych gatunkach wiewiórkowatych, a także pokazuje ich niezwykłe możliwości. Okazuje się na przykład, że każdego roku przeciętna wiewiórka szara zagrzebuje w ziemi około dziesięciu tysięcy orzechów. O zaledwie 10% z nich zapomina. Resztę odnajduje podczas zimy – innymi słowy jest w stanie zapamiętać położenie aż dziewięciu tysięcy smakołyków. Nic dziwnego, że jej mózg na jesieni nieco się powiększa.

Są inne niezwykłe wiewiórki. Choćby nieświszczuki tworzące olbrzymie kolonie i dzielące się pracą. Pręgowce toczące wojny o swoje podziemne spiżarnie czy tafy – znane też jako wiewiórki workowate – potrafiące szybować w powietrzu dobrych kilkadziesiąt metrów. Susłogony z kolei przesypiają w norkach trwającą osiem miesięcy zimę, obniżając ciepło swojego ciała do… temperatur ujemnych. Niektóre wiewiórki potrafią odstraszyć węże, inne po mistrzowsku wspinać się po drzewach, obracając małe stópki o 180 stopni, są też takie, które pokonają każdą przeszkodę dzielącą je od orzeszka.

Jak każda produkcja BBC, Superwiewiórki imponują świetnymi, kolorowymi zdjęciami oraz stonowanym, ale nie oszczędnym komentarzem. Po seansie człowiek ma wrażenie, że wie naprawdę wiele o tych niezwykłych stworzeniach. I że wiele mógłby się jeszcze dowiedzieć…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz dokumenty przyrodnicze
– Kręcą cię małe rude (i szare, i pręgowane)

Odpuść sobie, jeśli:
– Jesteś myśliwym
– Nie cierpisz gryzoni
– A już najbardziej nie lubisz zwierząt

Michał Zacharzewski

Superwiewiórki, The Super Squirrels, reż. Rowan Crawford, Tom Jarvis

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.