Taka prawda

Nakręcony w 2009 roku i opublikowany dwa lata później dokument Taka prawda to na pierwszy rzut oka kronika przygotowań południowoafrykańskiego komika Trevora Noaha do nowego programu kabaretowego (a dokładniej mówiąc stand-upu). W rzeczywistości to coś więcej: obraz branży, rywalizacji młodych artystów ze starymi, ale i analiza zmian zachodzących w kraju, który kilkanaście lat wcześniej rozstał się z apartheidem.

Trevor miał wtedy 25 lat, znał kilka lokalnych języków i od zaledwie dwóch lat zajmował się występami scenicznymi. Starsi branżowcy twierdzili, że to zdecydowanie zbyt mało, by mówić o sobie jako o człowieku doświadczonym. Ich zdaniem opanowanie zawodu wymaga co najmniej dziesięciu lat pracy, ciągłych występów przed publicznością, konfrontowania swoich pomysłów z różnymi rodzajami widowni. Trevor zamierzał ten czas skrócić. Przygotować show Daywalker, który zapewni mu popularność. Ciężko pracował wiedząc, że wiąże się to z ryzykiem.

W dokumencie Taka prawda kamera towarzyszy Trevorowi podczas próbnych występów, ale również pozwala mu opowiadać o komikach z Republiki Południowej Afryki, sytuacji młodych standuperów i tematach, którymi się zajmują. Okazuje się, że kwestie rasowe wciąż są dla nich bardzo ważne. Sam Trevor jest synem białego mężczyzny i czarnej kobiety, a więc tak zwanym koloredem. To daje mu znaczną przewagę nad konkurentami: pozwala spojrzeć na problemy z dwóch różnych perspektyw.

Gdzieś między linijkami poznajemy jego dzieciństwo, życie w biedzie, bez ojca, problemy z prawem braci. Poznajemy jego matkę (postrzeloną niegdyś na ulicy), przyglądamy się licznym problemom, które musiał i musi pokonywać, by zostać zauważonym. Tym samym Taka prawda – mimo kilku zabawnych scen – nie jest dokumentem czysto rozrywkowym, a już na pewno nie jest zapisem jego występu. Tematem filmu jest tożsamość. Tożsamość koloreda w RPA, tożsamość innych mieszkańców tego kraju, tożsamość samego kraju. Obraz tego, jakim RPA jest.

A raczej było. Od nakręcenia Taka prawda minęło już dziesięć lat. Sporo się w tym czasie zmieniło. Trevor Noah odniósł spektakularny sukces. Zajął miejsce Jona Stewarta w programie Daily Show i na dobrą sprawę stał się gwiazdą. Tu ujmuje swoją szczerością, pracowitością, mocnym stąpaniem po ziemi. Także magnetyczną osobowością, która niewątpliwie pomogła mu się przebić.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się światem (albo po prostu RPA)
– Lubisz stand up

Odpuść sobie, jeśli:
– Myślisz, że to sceniczny występ Trevora
– Nie lubisz dokumentów

Michał Zacharzewski

Taka prawda, You Laugh but It’s True, 2011, reż. David Paul Meyer

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.