Rekiny S01 (serial)

Ponoć rekiny to najwspanialsze drapieżniki żyjące na naszej planecie. Natura stworzyła je 400 milionów lat temu i uznała, że są perfekcyjne. Od tego czasu niemal zupełnie ich nie ulepsza. Nie musi. Radzą sobie doskonale, co pokazuje dokumentalny mini-serial BBC zatytułowany Rekiny (Shark).

Na świecie istnieje 510 gatunków tych ryb. Niektóre z nich to prawdziwe olbrzymy mierzące nawet i 12 metrów, inne spokojnie zmieściłyby się na dłoni. Są też płaszczki, bardzo blisko z rekinami spokrewnione. Rekinami są ryby-piły, ryby-młoty, a także tawrosze piaskowe, mierzące ponad 3 metry stworzenia o podwójnej płetwie grzbietowej, którym zęby stale odrastają. Mają one, podobnie jak zdecydowana większość rekinów, giętki, niemal gumowy szkielet chrzęstny oraz strunę grzbietową oraz tak zwane zęby skórowe pełniące rolę łusek.

Serial dokumentalny BBC Rekiny (Shark) cały odcinek poświęca na przegląd najdziwniejszych i najbardziej niezwykłych gatunków tych stworzeń. Pokazuje ostronosy rozpędzające się do obłędnej prędkości 70 km/h, rekiny polarne żyjące na głębokości kilometra, w temperaturze -1 Celsjusza (woda nie zamarza tam dzięki zasoleniu), łobegongi brodate do złudzenia przypominające koralowce, wreszcie niewielkie rekinki epoletowe, które potrafią przeżyć poza wodą nawet kilka godzin, a także może i niezgrabnie, ale skutecznie pełzać przy pomocy płetw.

W kolejnych odcinkach Rekinów (Shark)poznajemy zwyczaje godowe tych zwierząt, sposoby prowadzenia polowań, nietypową młodość niektórych małych rekinów, które trafiają do specjalnych „przedszkoli”, w których spędzają nawet i siedem lat. Serial przypomina również, że to człowiek stał się najgroźniejszym rywalem tych drapieżników i wkrótce może doprowadzić do całkowitego wyginięcia niektórych gatunków. Zrobić coś, na co natura nie odważyła się przez 400 milionów lat!

Warto zobaczyć Rekiny (Shark). To znakomity dokument pełen rozsądnie dawkowanych, bardzo ciekawych informacji, kapitalnych zdjęć, nastrojowej muzyki tła. Do końca września 2019 roku będzie dostępny na Netfliksie. Potem należy szukać go na stronach BBC iPlayer.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz dokumenty przyrodnicze
– Masz dość rekinów zjadających ludzi

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na tornado z rekinami
– Nie lubisz tych krwiożerczych bestii

Michał Zacharzewski

Rekiny, Shark, 2015, reż. Steve Greenwood

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Rekiny S01 (serial)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.