My Lai Four

Dlaczego Amerykanie wycofali się z wojny w Wietnamie? Niektórzy twierdzą, że zadecydowały o tym wydarzenia, do których doszło w marcu 1968 roku w wiosce My Lai. W pułapce zastawionej przez Wietkong kompania „C” 1. batalionu 20 Pułku Piechoty z 11 Brygady Piechoty straciła swojego ulubionego sierżanta. Członkowie oddziału podejrzewali, że zabójcy ukryli się w jednej z pobliskich osad. Po kilku dniach – nie zbadawszy dokładnie sprawy – przygotowań podjęli decyzję o przeprowadzeniu ataku właśnie na My Lai. To miał być odwet, a wyszła masakra.

W ciągu zaledwie jednego dnia zginęło ponad 500 osób, głównie starców, kobiet i dzieci. Wiele z nich przed śmiercią było torturowanych, a żołnierze nie oszczędzili nawet noworodków. Sprawę początkowo tuszowano. Potem – pod wpływem presji z kraju – zajął się nią młody śledczy armii amerykańskiej, niejaki Colin Powell. Jego relacja zatajała jednak wiele drastycznych faktów i chwilami wręcz gloryfikowała biorących udział w akcji żołnierzy. Nie przeszkodziło mu to w błyskotliwej karierze politycznej u boku kolejnych konserwatywnych prezydentów, Ronalda Reagana i George’a W. Busha.

Potrzeba było 44 lat, by ktoś odważył się sięgnąć po ten temat. Sęk w tym że zrobił to Paolo Bertola, człowiek pozbawiony jakiegokolwiek talentu. Jego My Lai Four to jeden z najsłabszych filmów wojennych w historii, źle wyreżyserowany, topornie zmontowany, niekiedy pozbawiony sensu. Opowiada o masakrze w sposób niezgodny z faktami, a także każe żołnierzom zachowywać się w sposób urągający zdrowemu rozsądkowi i zupełnie niezgodny z taktykami stosowanymi w Wietnamie. Obrazu rozpaczy dopełniają fatalni – FATALNI! – aktorzy, niewłaściwe mundury, nieodpowiednia broń i bohaterowie mylący zwykłą piechotę z marines.

Nic dziwnego, że film doczekał się czterech różnych tytułów i co najmniej kilku różnych wydań, w których jeszcze do niedawna gubił się sam Amazon. Aż się nie chce wierzyć, że My Lai Four powstał na podstawie nagrodzonej Pulitzerem książki Seymoura Hersha. Aż się nie chce wierzyć, że taki temat nie doczekał się lepszego obrazu, choć przymierzali się do niego czołowi twórcy Hollywoodu, od Sama Peckinpaha po Olivera Stone’a. Widać temat wciąż boli…

Zobacz, jeśli:
– Chcesz zobaczyć najgorszy film wojenny w historii
– Interesujesz się historią wojny w Wietnamie, ale… nic o niej nie wiesz

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz głowę na karku
– Życie ci miłe
– Uważasz, że ofiarom wojny należy się szacunek

Michał Zacharzewski

My Lai Four, Massacre at My Lai Four, Army of Death, Platoon of Death, 2011, reż. Paolo Bertola, wyst. Alvin Anson, Gianluca Baldari, Beau Ballinger, Riccardo Flammini

Ocena: 1/10

Polub nas na Facebooku!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.