West of Memphis

Rzadko się zdarza, by o jednej sprawie nakręcono kilka bardzo dobrych filmów dokumentalnych. A jednak – West of Memphis opowiada tę samą historię co Paradise Lost. Historię tak zwanej „Trójki z Memphis”, która elektryzowała mieszkańców Stanów Zjednoczonych przez kilka długich lat, a dekadę temu ponownie wróciła na czołówki gazet.

Wszystko zaczęło się 5 maja 1993 roku, kiedy trzech ośmioletnich chłopców niemalże rozpłynęło się w powietrzu. Wszyscy trzej bawili się razem pod domem i wiedzieli, że nie mogą się oddalać. A jednak znikli. Zawiadomiona przez ojczyma jednego z nich policja początkowo niewiele zrobiła. To rodzice chłopców, ich sąsiedzi i przyjaciele spędzili całą noc na dworze, szukając zaginionych.  Służby wkroczyły do akcji następnego dnia rano i tuż przed czternastą jeden z oficerów zauważył ciało unoszące się na wodzie w pobliskim potoku. Wkrótce znaleziono dwa kolejne. Chłopców przed śmiercią rozebrano do naga, a ręce związano im sznurówkami. Jeden z nich prawdopodobnie został wykastrowany.

Sprawców wytypowano dość szybko. Byli to trzej nastolatkowie mieszkający w okolicy i mający na swoim koncie drobne kradzieże i bójki. W czasie procesu poszlakowego udowodniono im winę i skazano na kary więzienia od 18 lat w górę, choć do udziału w zbrodni się nie przyznali. Wielu ludzi wierzyło w ich niewinność. West of Memphis pokazuje ich wieloletnią walkę o uwolnienie chłopców, a także rzuca podejrzenia na ojczyma jednego z zamordowanych chłopców, człowieka mającego skłonność do przemocy.

West of Memphis, podobnie jak Sprawa Friedmanów, wpisuje się w obecny w amerykańskim kinie trend pokazujący krańcową niekompetencję policji i podważającym wiarygodność tamtejszych sądów. Także obrazujący pokrętną logikę tamtejszego prawa, w tym konieczność przyznania się do winy przez osobę uważającą się za niewinną, byle tylko móc ubiegać się o zwolnienie warunkowe. Berg bardzo sprawnie opisuje tę historię, wynajduje ciekawe materiały filmowe oraz ma interesujących rozmówców. W efekcie film robi olbrzymie wrażenie i uświadamia, że sprawiedliwość to pojęcie, które nie zawsze ma przełożenie na rzeczywistość.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się kryminalistyką
– Lubisz historie sądowe i niewyjaśnione zagadki
– Pasjonują cię sprawy poruszające opinię publiczną

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz dokumentów

Michał Zacharzewski

West of Memphis, 2012, reż. Amy Berg

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.