Praktyczne lekcje zarządzania projektami

O zarządzaniu projektami można opowiadać w sposób nudny, cytując kolejne definicje, rysując grafy i analizując wady i zalety coraz bardziej skomplikowanych metod. Można też – jak Amerykanie – powtarzać po pięć razy te same trywialne rady i zaskakiwać czytelnika odkryciem, że jedne projekty trwają długo, a inne krótko. Znacznie lepiej jednak – tak jak Michał Kopczewski, były pracownik Arthur Andersen, IBM czy PricewaterhouseCoopers – przeprowadzić kilkanaście ciekawych wywiadów. Pokazać trochę praktyki.

Już sami rozmówcy są interesujący. Ich listę rozpoczyna Andrzej Blikle, który opowiada o rozbudowie sieci cukierni i swoich słynnych pączkach. Irena Eris skupia się na pierwszych w Polsce naprawdę ekskluzywnych hotelach SPA, zaś Marcin Herra wspomina, jak przygotowywał EURO 2012. Biznesowe kręgi reprezentują Marek Wojtyna z Żywca Zdrój, Jan Jabłkowski (ten od braci z rogu Szpitalnej i Chmielnej) czy Paweł Kwiatkowski odpowiedzialny za wprowadzenie do Polski marki Nespresso. Są jednak też Janina Ochojska, czy podróżnicy Krzysztof Wielicki i Marek Kamiński.

Każdy z nich opowiada o tym, jak wyglądał jego najważniejszy projekt. O kolejnych decyzjach, napotkanych problemach, popełnionych błędach. Anegdotek nie brakuje, podobnie jak ciekawostek, które zapewne nigdy nie przebiły się do opinii publicznej. Każdy wywiad Michał Kopczewski podsumowuje, opisując najważniejsze wnioski. Konkretne problemy i zjawiska, z którymi zmagają się osoby zarządzające projektami. Sporo ich.

Praktyczne lekcje zarządzania projektami to ciekawa lekcja dla osób szukających czegoś więcej niż podręcznikowej wiedzy. Jej największą zaletą jest nietypowa forma. Dzięki niej książkę czyta się bardzo przyjemnie. Nie jak podręcznik, a jak magazyn wypełniony wywiadami. Może nie oferuje on konkretnej wiedzy na temat poszczególnych metod zarządzania projektami, nie wskazuje funkcjonalnych modeli czy wzorów, ale za to zawiera wiedzę praktyczną. Opowieści ludzi, którzy projektami zarządzali i mają na ten temat własne spostrzeżenia.

Joel

Praktyczne lekcje zarządzania projektami, Michał Kopczewski

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.