W poszukiwaniu nieśmiertelności

Czy nie żyjemy wiecznie? Z perspektywy osoby żyjącej w starożytności z pewnością tak. Ilość osób starych w naszym społeczeństwie jest przecież imponująca. Podobnie średnia wieku – co drugi obywatel bez trudu dożywa osiemdziesiątki. Tylko czy jest szczęśliwy? Starość to przecież ciągły ból, problemy z pamięcią, poruszaniem się, czasami też bezradność w najprostszych czynnościach. Naukowcy i szarlatani pracują jednak nad metodami przedłużania życia. Opowiada o tym dokument W poszukiwaniu nieśmiertelności.

Jego autorka Sylvie Blum omawia najpopularniejsze metody przedłużania życia. Zaczyna od kriogeniki, czyli zamrażania ciężko chorych ludzi, by za pięćdziesiąt, sto czy nawet pięćset lat przywrócić ich do życia i postawić na nogi. Technologia to problematyczna, bo nie opracowano jeszcze metod budzenia ludzi zamrożonych. Mimo to niektórzy się na nią decydują – firma Alcor w przeciągu pół wieku zdobyła 134 klientów. Co ciekawe, jej pracownik, z którym rozmawiają twórcy, deklaruje zamrożenie samego swojego mózgu.

Alternatywną metodą wydaje się klonowanie. Zwierzęta rozmnaża się w ten sposób z powodzeniem – w przypadku koni rasowych na masową skalę. Dlaczego więc ten nie ludzie? Cóż, to wciąż kontrowersyjna metoda, poza tym w obecnej chwili nie pozwala na transfer myśli, wspomnień czy odczuć. No i najważniejsze: olbrzymie znaczenie ma wychowanie. Klon wychowany w innych warunkach niż oryginał będzie mimo wszystko kimś innym.

W poszukiwaniu nieśmiertelności przygląda się też próbom replikacji mózgu, transhumanizmowi, badaniom prowadzonym na niemal nieśmiertelnych stułbiopławach, a także idyllicznym miasteczkom takim jak Sun City w stanie Arizona, gdzie stworzono warunki umożliwiające dłuższe życie. Postęp w medycynie sprawia zaś, że w takiej Francji średnia życia rośnie przeciętnie o trzy miesiące rocznie. Nadzieje na nieśmiertelność więc są. Pytanie tylko, czy zdążymy z nimi my, nasze dzieci czy też dopiero wnuki.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz dokumenty naukowe
– Marzy ci się wieczne życie

Odpuść sobie, jeśli:
– Tobie nieśmiertelność już nie grozi
– Eksperymentowanie z długością życia uważasz za niebezpieczne
– Liczysz, że twórcy przyjrzą się również skutkom wieczności

Michal Zacharzewski

W poszukiwaniu nieśmiertelności, Waiting for Immortality, 2016, reż. Sylvie Blum

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku!

Jedna uwaga do wpisu “W poszukiwaniu nieśmiertelności

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.