Wyścig po skarb Hitlera

Skarb to nie do końca właściwie słowo. W końcu nie chodzi o złoto czy kosztowności, nawet nie o papiery wartościowe. Hitler był malarzem, a przynajmniej wydawało mu się, że jest malarzem. Cenił sztukę. Dlatego jeszcze przed wojną rozpoczęto prace nad listą dzieł, które należy zdobyć i zabezpieczyć, a koniec końców pokazywać w muzeum w Linzu. Nic z tego nie wyszło.

Dlaczego? Wiadomo. Wojna nie potoczyła się po myśli Hitlera. W austriackiej kopalni soli położonej nieopodal Alteusee udało się jednak zgromadzić 6577 obrazów, 1184 rysunków, akwarel i grafik, a także 137 rzeźb, wreszcie masę tkanin, monet, książek… w sumie ponad 22 tysiące dzieł sztuki. I wszystkie je postanowiono wysadzić. Wyścig po skarb Hitlera opowiada o tym, czyją zasługą jest to, że jednak przetrwały. I czy film George’a Clooneya Obrońcy skarbów mija się z prawdą czy też nie.

Niespełna godzinny film niczym specjalnym nie zaskakuje. Rozpoczyna się od opowieści o samym pomyśle, potem opisuje, jak z rozkazu Augusta Eigrubera w kopalni umieszczono osiem potężnych ładunków wybuchowych. Wskazuje też inne osoby dramatu, czyli ludzi zamieszanych w próbę wysadzenia kopalni oraz tych, którzy próbowali dzieła sztuki ratować. Kroniki filmowe i zdjęcia wzbogaca o wypowiedzi świadków lub potomków świadków.

A zatem Wyścig po skarb Hitlera to klasyczny dokument telewizyjny, mało oryginalny w formie, za to interesujący w treści. Interesujący, ale nie bardziej niż dziesiątki podobnych dokumentów, które co roku trafiają na małe ekrany. Warto je oglądać, warto poznać świat i historię, konfrontować swoją wiedzę z faktami. Ale jakiegoś wielkiego widowiska spodziewać się nie należy.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się historią
– Ciekawią cię tajemnice II wojny światowej

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na jakieś sensacyjne informacje
– Nie lubisz klasycznych, standardowych dokumentów

Michał Zacharzewski

Wyścig po skarb Hitlera, Hitler’s Mountain of Stolen Art, 2013, reż. Petra Dorrmann, Andre Schäfer

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.