Norwegian Wood

Tę powieść Haruki Murakami napisał w Grecji i Włoszech. Opublikował ją ponad trzydzieści lat temu i w mig osiągnął sukces. Dziś mówi się, że Norwegian Wood zapewnił mu wstęp na literacki szczyt oraz przyniósł też olbrzymią popularność. Nam, czytelnikom, przyniósł nostalgiczną wyprawę w czas młodości, epokę beztroskiego wchodzenia w dorosłość. Beztroskiego, ale i smutnego. Ta książka wręcz przesycona jest melancholią, erotyzmem, muzyką.

Bohaterem jest Toru Watanabe, młody chłopak, który rozpoczyna studia w Tokio. Trafia do akademika i zostanie przydzielony do „komandosa”, niezwykłego kolesia o bardzo uregulowanym trybie życia. Ale ani studia, ani akademik, ani też komandos nie są ważnie w Norwegian Wood. Najważniejsze są bowiem dwie dziewczyny i skomplikowane uczucia łączące je z bohaterem. W każdej z nich będzie w pewnym momencie zakochany. Każdą będzie próbował zrozumieć, do każdej się zbliżyć. Jakie szanse dostanie? Co zdoła osiągnąć?

Owe uczucia udzielają się czytającemu. Trudno nie polubić Naoko, która po śmierci chłopaka – przyjaciela Wanatabe – tak rozpaczliwie potrzebuje czyjejś miłości. Delikatnej i niezbyt stabilnej emocjonalnie, wciąż próbującej znaleźć swoje miejsce w świecie. Trudno też nie kibicować radosnej, pełnej życia Midori, ściętej na chłopaka i oglądającej filmy pornograficzne dziewczyny, w jakimś stopniu uosabiającej lata sześćdziesiąte. W ich życiu nic nie jest takie, jakie się wydaje. Wszystko to gra pozorów.

Przyznam szczerze, że od dawna nie czytałem tak dobrze napisanej książki. Szczerej i intymnej, autentycznie poruszającej. Pełnej odniesień tak do klasyki literatury (Czarodziejska góra Manna, Wielki Gatsby Fitzgeralda), a jednocześnie dusznej i tajemniczej. Ciepłej i jednocześnie mrocznej. Zdecydowanie warto przeczytać.

Joel

Norwegian Wood, Haruki Murakami

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.