Klub idiotek

Kilka tygodni temu opisywałem tu Jędrne kaktusy, zbiór najzabawniejszych wpisów gorzowskiego blogera Wawrzyńca Pruskiego. Zabawne teksty opowiadające o zwykłym, codziennym życiu bohatera, jego małżonki oraz potomstwa cieszyły się w pierwszej dekadzie XXI wieku sporą popularnością. Nawet dziś bawią, bo są napisane lekkim, humorystycznym językiem i dotyczą spraw ponadczasowych. Ot, choćby spaceru z synem na łąkę za miastem.

Nie przez przypadek wspominam o tej pozycji przy okazji recenzji Klubu idiotek. To w pewnym sensie amerykański odpowiednik Jędrnych kaktusów, zbiór felietonów zebranych w niewielką książeczkę i opublikowanych niemalże na całym świecie. Teksty powstały pod koniec XX wieku, a jego autorka – Laurie Notaro – publikowała je w we własnej, autorskiej rubryce w dzienniku Arizona Republic. Opisywała w niej swoje mocno podkręcone przygody z czasów, gdy była nastolatką, później zaś ryczącą dwudziestką. Oczywiście patrzyła na świat z odpowiednią dozą ironii oraz to i owo podkoloryzowała….

Notaro przedstawia swoje książkowe alter ego, dziewczynę imieniem Laurie, jako typową pannę z sąsiedztwa. Może nie za ładną, ale rozrywkową i wygadaną, lubiącą spić się i wylądować pod stołem. Picie i palenie zajmuje większość jej wolnego czasu. Poza tym często próbuje dogadać się z matką, spotyka się z przyjaciółkami albo poluje na facetów, z reguły z beznadziejnym skutkiem. Czy pracuje? Czasami, choć z reguły poszukuje pracy bądź się od niej miga. Po praca to miejsce, w którym idiotki czują się wykorzystywane.

Trudno nazwać Klub idiotek pouczającą lekturą albo taką, która wniesie coś do życia czytelnika. To typowa książka do pośmiania się, pełna zabawnych anegdotek i celnych obserwacji. Zbiór lekkich tekstów dziewczyny, która pozuje na tytułową idiotkę, a chwilami wręcz przypomina rednecka bądź naszego dresa. I mimo kompromitujących niekiedy zachowań przejawia sporą inteligencję. Celnie argumentuje i trafnie kojarzy fakty. Bawi. I dlatego fajnie się tę książkę czyta.

Joel

Klub idiotek, Laurie Notaro

Polub nas na Facebooku!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.