Osaczona

Twórcy tego filmu prosili dziennikarzy, by nie zdradzali widzom głównego zwrotu akcji. Zupełnie jakby mieli w zanadrzu jakąś niesamowitą niespodziankę, po którym w kinie rozlegnie się brzdęk opadających szczęk. Niestety, Osaczona to film boleśnie przewidywalny, nieoferujący kompletnie żadnych zaskoczeń. Nie to jednak jest jego największą słabością.

Mary (Naomi WattsNiemożliwe, Birdman) czuje się winna wypadku, w którym zginął jej mąż, a pasierb Stephen (Charlie Heaton) wylądował w łóżku bez większego kontaktu z otoczeniem. Dlatego poświęca mu niemal cały czas i energię. Karmi go, myje, masuje, robi wszystko, by podtrzymać przy życiu. W wolnych chwilach – jako psycholog dziecięcy – opiekuje się niesłyszącym maluchem. I nagle, nieoczekiwanie, zaczyna słyszeć jakieś dziwne odgłosy. Miewa wizje i koszmarne sny, w których nawet widz zaczyna się gubić…

Więcej zdradzać nie chcę, jednak nie będę ukrywał, że Osaczona mnie rozczarowała. Niemal od początku miałem swoje podejrzenia co do tego, co naprawdę dzieje się w samotnym domu na odludziu. I nie myliłem się. Niespodzianka więc jest „spodzianką”. W dodatku na tyle naciąganą, że po chwili zastanowienia widz zaczyna pukać się w czoło. Patrzy też krzywo na coraz bardziej irracjonalnie zachowujące się postacie. I ku swojemu zaskoczeniu odkrywa, że w gruncie rzeczy wie, co wydarzy się dalej.

Teoretycznie Osaczona składa się ze sprawdzonych składników: odciętego od świata domu, ciemności mogących zamaskować wroga, napięcia budowanego przez muzykę. Także zagadki, co jest prawdą, a co nie (wszak Mary leczy się przez internet u kolegi psychologa). Tyle że ten koktajl nie przekonuje. Wręcz przeciwnie, po pewnym czasie zaczyna nużyć. Lepsze filmy oparte na tym samym schemacie kręcono już czterdzieści lat temu. Czyżby rzeczywiście kino nie posunęło się od tego czasu naprzód?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz domy na odludziu
– I przewidywalne historie

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na ciarki
– Albo przynajmniej odrobinę emocji…

Michał Zacharzewski

Osaczona, Shut In, 2016, reż. Farren Blackburn, wyst. Naomi Watts, Oliver Platt, Charlie Heaton, Jacob Tremblay, Crystal Balint

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku!

3 uwagi do wpisu “Osaczona

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.