Ghost Sweepers

Koreańska komedia z elementami kina grozy to danie, które widzi się niezbyt często. Pytanie, czy to wystarczający powód, by obejrzeć Ghost Sweepers. Film jest przeciętny, pozbawiony odpowiedniego tempa oraz napięcia. Nie wszystkie dowcipy bawią – przeznaczone dla azjatyckiego widza, w Europie zwyczajnie nie zdobywają poklasku. Przynajmniej fabuła unika schematów, które dominują w ostatnich latach.

Wioskę Uljinri od kilku dekad prześladują demony. Ponieważ do niepokojących zdarzeń dochodzi coraz częściej, szamani z całego świata pojawiają się na miejscu, by odprawić tajemniczy rytuał i pozbyć się potencjalnego zagrożenia. Niestety, ich pierwsza poważna próba kończy się porażką. Kontrolujące wieś moce są zbyt potężne nawet i dla nich. Część szamanów ucieka i na miejscu pozostaje tylko pięciu z nich oraz… dziennikarka.

Kim są owi szamani? Teacher Park uchodzi za wróżbitę gwiazd i zarabia jeżdżąc po kraju i odprawiając egzorcyzmy. Shim-in pobierał razem z nim nauki u tego samego mistrza, ale teraz jest ulicznym kabalarzem. Suk-hyun dzięki doktoratowi z inżynierii produkuje sprzęt służący do zwalczania demonów, młodziutki chłopak Wol-kwang potrafi przewidzieć najbliższą przyszłość, z kolei Seung-hee dostrzega wspomnienia ukryte w przedmiotach. Czy uda im się ocalić wioskę?

Odpowiedzi na to pytanie nie udzielę, choć wydaje się oczywista. Aby ją poznać, trzeba przebrnąć przez Ghost Sweepers, czyli równe dwie godziny pokrzykiwania, biegania i wydurniania się bohaterów. Historia jest hałaśliwa, opowieść nie zawsze jasna, nie brakuje w niej scen zbędnych oraz dłużyzn. Są też jednak ujęcia, które nie mogą się nie podobać. A zatem: to nie jest wielkie kino. Zwykła komedia z efektami specjalnymi i szamańską fabułką. Nadaje się na wieczór czy do kotleta, ale nikogo nie zmieni. Podejrzewam, że po tygodniu całkowicie się ją zapomni.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz komedie o duchach i demonach
– Kręci cię kino z Korei

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz produkcji przeciętnych

Michał Zacharzewski

Ghost Sweepers, Jeom-jaeng-i-deul, 2012, reż. Jeong-won Shin, wyst. Su-ro Kim, Ye-won Kang, Je-hoon Lee, Do-Won Kwak

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.